Ob želji, da se čim hitreje znebite kilogramov, si veliko ljudi sestavi napačno sliko o tem, kaj jim pri hujšanju pomaga in katere prakse lahko opustijo. Na začetku gre hitreje, saj izgubite predvsem veliko vode, nato se hujšanje upočasni. Ne glede na vaše želje, veliko bolj zdravo je, če boste hujšali zmerno.
Vseh kilogramov niste dobili v enem dnevu, zato ne morete pričakovati, da jih boste tako hitro izgubili. Strokovnjaki svetujejo, da je pol kilograma na teden kar sprejemljiv cilj. Ne glede na redno vadbo in pravilno prehrano, boste hujšali počasneje, če za vas velja katerakoli od naslednjih devetih stvari.
1. Zgodovina vašega hujšanja. Če ste v preteklosti že hujšali, se je vaš metabolizem upočasnil, kar je lahko razlog, da bo naslednje hujšanje potekalo počasneje, je za US News povedal dr. Michael W Schwartz.
2. Vaš življenjski slog. Če sicer živite zdravo, boste veliko lažje shujšali v primerjavi z ljudmi, ki imajo nezdrav življenjski slog. Slednji morajo namreč prilagoditi in spremeniti svoje navade, tako glede gibanja, prehrane, izogibanja stresa in rednega spanja.
3. Vaša trenutna teža. To je eden najboljših pokazateljev vašega metabolizma in količine kalorij, ki vam jih dnevno uspe pokuriti. Metabolizem si lahko predstavljate kot motor avtomobila. Ko sedite ali spite, je vaš metabolizem v prostem teku kot avtomobil, ki stojo pri rdeči luči. Pokurimo le toliko (bencina, kalorij), da se motor ne ustavi. Če se gibljete, kurite več. Če ste težji, boste kurili več kalorij. Zato bo nekdo, ki začne hujšati pri 85 kilogramih, hujšal hitreje od tistega, ki hujša pri 70-ih.
4. Kako dolgo ste na dieti. Ljudje izgubijo več kilogramov na začetku diete. Skupaj s hujšanjem se upočasnjuje tudi vaš metabolizem. To se pogosto odrazi v napačnem zaključku, da neka dieta na vas ne deluje več in boste zato nehali s hujšanjem. Če ljudje znižajo vnos ogljikovih hidratov, bodo rezultati hitrega hujšanja še bolj povezani zlasti z izgubo vode v telesu in ne z želeno izgubo maščob. Zelo pomembno je zmerno vztrajati. čeprav na videz ni rezultatov, se v vašem telesu dogajajo pomembne spremembe.
5. Hormonsko ravnovesje. Hormoni ščitnice in hormoni kortizola, ki povzročajo stres, lahko močno vplivajo na vaše hujšanje. To je še posebej pomembno pri ženskah, zlasti tistih s sindromom policističnih jajčnikov oziroma tistih v menopavzi.
6. Vadba. Aerobna vadba, torej tista, pri kateri se zadihate, je zelo koristna za kurjenje kalorij in zdravje srca. Vendar pridobiti si morate tudi mišice, saj prav te pokurijo največ energije. Brez mišic boste hujšali občutno počasneje.
7. Genetika. Vaši geni močno vplivajo na vaše sposobnosti hujšanja. Odgovorni so za razporejanje maščob po telesu in za ohranjanje teže. Proti temu ne morete nič, treba je le sprejeti nekatera dejstva in temu prilagoditi svoje načrte. Ni nedosegljivih ciljev, le vse poti do njih niso vedno pravilne.
8. Spanje. Ljudje, ki spijo sedem ali manj ur dnevno, imajo navadno počasnejši metabolizem. Pri tem je pomembna tudi kakovost spanca, saj boste ne glede na čas, ki ga preživite v postelji, ob slabem spancu začutili višjo potrebo po hrani.
9. Leta. Najbrž ste že sami opazili, da je z leti vse težje shujšati in vsak tak poskus zahteva več časa. Na to vplivajo tako hormonske spremembe kot izguba mišične mase, ki jo prinese starost.