Dojenčki pri šestih mesecih starosti razumejo čisto vse, kar jim starši govorijo. Še ne dolgo nazaj so bili znanstveniki prepričani, da otrok začne dojemati besede staršev okoli enega leta. Ampak nove raziskave so pokazale, da se to zgodi že mnogo prej.
Da bi preizkusili razumevanje besednih sposobnosti v skupini otrok, so jih znanstveniki zabeležili, medtem ko so na monitorju računalnika prikazovali fotografije in jih zraven poimenovali.
Ugotovili so, da so otroci, stari med 6 in 9 mesecev, znali poiskati avto, nogo ali jabolko na računalniku, potem ko so jim zastavili vprašanja: »Kje je avto? … noga? … jabolko?«.
Vodja nove raziskave profesorica Elika Bergelson je dejala, da otroci razumejo še veliko več. Pokazali so jim nekaj slik, kjer so bili predmeti povezani med seboj, in nekaj, kjer niso bili povezani. Recimo, na eni sliki so sta bili roka in noga, medtem ko na drugi noga in kozarec mleka. Ko so se izgovarjala imena stvari na fotografijah, se je izkazalo, da so otroci porabili več časa najti povezavo predmetov na sliki z nepovezanimi rečmi.
Znanstveniki so pojasnili, da so otroci s svojimi pogledi dali vedeti, da sta »roka in noga« bolj povezani kot pa »noga in kozarec mleka«. Torej se za simpatičnim otroškim smehom skriva jasen in oster um.
Bergelson je prepričana, da šestmesečni dojenček razume celoten besednjak, ki ga uporabljata starša.
Predlagala je staršem, naj čim več govorijo z otroki, saj jih bodo razumeli vse. Seveda ne bodo mogli odgovoriti z besedami, vendar pa s tem trenirajo svoje jezikovno znanje za prihodnost.