0 Deljenj 1104 Ogledov
iStock

Ste noseči in jeste za dva? Ni najboljša ideja …

7. February, 2018 22:16
1104 Ogledov

Vsi poznamo staro modrost, da naj bi noseča ženska »jedla za dva«, vendar je zdaj znanost dokazala, da to ni najbolj pametno.

Raziskava, izvedena v bolnišnici Mount Sinai v Torontu, je pokazala, da lahko prekomerno pridobivanje telesne mase na samem začetku nosečnosti vpliva na velikost otrok. Nenavadno veliki otroci pa bodo pozneje veliko bolj nagnjeni k zdravstvenim težavam.

»V nosečnosti zelo pazljivo spremljamo povečanje telesne mase in nosečnice stehtamo pri vsakem kontrolnem pregledu, da vidimo, koliko kilogramov so pridobile. Pred tem ni bilo jasno, ali je res pomemben trenutek, kdaj so pridobile mase,« je povedal dr. Ravi Retnakaran, ki je vodil raziskavo.

To je težko raziskovati, saj se raziskovalci običajno zanesejo na težo, ki jo je noseča ženska navedla kot svojo stalno težo pred nosečnostjo. Ti podatki pa največkrat niso zanesljivi.

Merjenje mase mladoporočenk pred nosečnostjo

V novo študijo, ki je bila objavljena v reviji JAMA Pediatrics, je Retarnaran vključil je 1164 mladoporočenk iz regije Liuyang na Kitajskem. Meril je njihovo telesno maso, preden so zanosile, ter nato v presledkih tudi med nosečnostjo. Tako je v povprečju pridobil podatke že 20 tednov preden so ženske zanosile.

Teža, ki jo je bodoča mati pridobila do 14. tedna nosečnosti in nato med 14. in 18. tednom, je korelirala s porodno težo dojenčkov.

Povprečno je za vsak kilogram, ki ga je ženska dobila v začetku nosečnosti, porodna teža njenega dojenčka narasla za 13,6 grama. Za vsak kilogram, ki ga je pridobila od 14. do 18. tedna nosečnosti, pa se je porodna teža dojenčkov povečala za 26,1 grama. Povečanje telesne mase po 18 tednih nosečnosti pa ni bilo več povezano s porodno težo novorojenčka.

Preveč »goriva«

V zgodnjih fazah nosečnosti plod raste počasi, zato je povečanje telesne mase nosečnice odvisno predvsem od nje in plod k temu ne prispeva skoraj nič. Odvečni kilogrami pa povzročijo, da je plod izpostavljen odvečnemu gorivu matere, zlasti glukozi in aminokislinam, ki vplivajo na razvoj in povečajo tveganja za spremembe presnove.

Poskusi, da bi z vplivom na prehrano in telesno dejavnost zmanjšali žensko tveganje ob porodu velikega otroka, niso bili uspešni, pravi Retnakaran in meni, da je vzrok v tem, da z aktivnostmi matere začnejo prepozno, da bi lahko prinesle rezultate.

Več iz te kategorije