0 Deljenj 1481 Ogledov
iStock

Poznate oznake na avtomobilskih gumah?

5. March, 2018 19:35
1481 Ogledov

Če nam vremenoslovci spet česa ne prikrivajo, si lahko že v nekaj dneh obetamo pomladno otoplitev. S tem je uresničen prvi od dveh pogojev, v katerem lahko s 15.3. vaš avto opremite s poletno obutvijo, če seveda vremenske razmere to dopuščajo.

Gume so pomemben varnostni element

Če so gume močno obrabljene ali preprosto stare (denimo nekje med petimi in desetimi leti, odvisno od kakovosti skladiščenja), jih je treba zamenjati in kupiti nove. Pri izbiri sta najpomembnejša dejavnika cena in mere. Slednje boste razbrali z različnih oznak, ki jih je treba poznati, če želite opraviti ustrezen nakup. Glede na to, da so prav gume edini stik med vami in cesto, je vsekakor treba seči po kakovostnejših gumah.

Zakon o varstvu potrošnikov od vseh proizvajalcev zahteva, da morajo transparentno poudariti oznake na gumah. Označevanje in preizkušanje po strogem sistemu je obvezno za gume, izdelane po 1. juliju 2012. Poleg označevanja širine, višine in sestave so med oznakami še varčnost (poraba oziroma izkoristek porabe goriva), oprijem na mokri podlagi (kako hitro se bodo zaustavile na mokrem cestišču) in hrup (kako glasna bo vožnja).
Ta uredba o označevanju pnevmatik je pomembna za izboljšanje varnosti v cestnem prometu, zmanjšanje porabe goriva in emisij CO2 ter zmanjšanje hrupa. Poleg tega bo lažje izbrati pnevmatike, saj ne boste imeli na voljo več zgolj cene, temveč tudi jasen prikaz kakovosti in performans.

Kako pravilno razumeti zapis o zmogljivost avtomobilskih gum

Vzemimo za primer gumo z dimenzijo 205/55 R 16 91V:

  • 205 – prečni prerez gume v milimetrih
  • 55 – višina gume v % (višina stranskega robu deljena s širino pnevmatike)
  • R – oznaka konstrukcijske izvedbe (R – radialna; D – diagonalna, ki je danes ne boste več našli)
  • 16 – premer gume v colah (palcih)
  • 91 – označuje indeks nosilnosti, torej najvišjo dovoljeno obremenitev gume. Obstaja 80 indeksov nosilnosti, od 50 (190 kg) do 129 (1850 kg). Večina novih avtomobilov potrebuje indeks nosilnosti od 81 do 100.
  • V – indeks oznake maksimalne hitrosti.  Pomeni, da lahko s to gumo vozite s hitrostjo 240 km.
    Obstajajo še naslednje oznake: N – 150 km / h, Q – 160 km / h, R – 170 km / h, S – 180 km / h, T – 190 km / h, U – 200 km / h, H – 210 km / h, V – 240 km / h, ZR – nad 240 km / h, W – 270 km / h, Y – 300 km / h.
  • RFT – simbol, ki vam sporoča, da lahko z gumo vozite, tudi ko se predre (“run on flat”).
  • M + S – blato in sneg. To oznako najdete na zimskih gumah in na tistih, primernih za vse letne čase.
  • TL – tubeless, kar označuje gume brez notranje pnevmatike.
  • DOT – datum izdelave. Oznaka je po navadi sestavljena iz kombinacije od 7 do 12 številk, vendar nas zanimajo le zadnje štiri. Te kažejo teden in leto izdelave, npr. če so zadnje štiri številke 4217, to pomeni, da so gumo proizvedli v 42. tednu leta 2017.

Več iz te kategorije