Matere vplivajo na veliko reči – od otrokove samozavesti do vedenja. Čeprav je genetika lahko zelo kompleksna, so raziskave pokazale, da nekaj pomembnih osebnostnih značilnosti, denimo inteligenco, podedujemo predvsem od svojih mater. Velika raziskava škotske Univerze v Glasgowu, kjer so preučili več kot 12.600 mladih, starih od 14 do 22 let, namreč razkriva, kateri dejavniki najbolj vplivajo na inteligenco.
Mame imajo večji vpliv
Največji vpliv je imela mama. Inteligenčni količnik anketirancev se je v povprečju gibal le okoli 15 točk glede na IQ njihovih mater. Ameriški znanstveniki so v svoji raziskavi potrdili, da ženske pogosteje prenašajo gene, ki oblikujejo otrokovo inteligenco, saj se ta prenaša s kromosomom X. Vemo, da imajo ženske dva kromosoma X, moški pa le enega. Če ima otrok težave s spanjem, je tudi za to »kriva« mati.
Študija, ki so jo lani objavili v reviji Sleep Medicine, kaže, da matere na svoje otroke prenašajo tudi svoje dobre ali slabe navade glede spanja. Otroci mater, ki imajo težave z nespečnostjo, gredo spat pozneje in se manj spočijejo od svojih vrstnikov. Zanimivo je, da znanstveniki niso odkrili te povezave z očeti.
Tudi način, kako se staramo, je odvisen od materinih genov. Znanstveniki z nemškega inštituta Max Planck so ugotovili, da lahko DNK iz mitohondrijev, ki jih podedujemo izključno od matere, delno nadzoruje naše staranje. Vendar so to raziskavo zaenkrat opravili le pri miših, zato raziskovalci priznavajo, da bi bilo treba za potrditev te hipoteze izvesti še nekaj raziskav.
Tudi proces staranja, v katerem pri ženskah nastopi menopavza, morda podedujemo od matere. V raziskavi iz leta 2011 so na britanskem Inštitutu za raziskave raka med preučevanjem več kot 2000 žensk odkrili, da sta tako prezgodnja kot pozna starost (pred starostjo 45 let ali po 55. letu) podedovani. Ugotovili so, da imajo ženske, katerih mame in sestre so doživele zgodnjo ali pozno menopavzo, kar šestkrat večjo možnost, da bo z njimi enako.
Matere so krive tudi za nekatere težave
Vendar pa je raziskovalna skupina poudarila, da ni pomembna samo genetika, saj lahko tudi življenjski slog igra pomembno vlogo. Tako bodo ženske, ki kadijo, običajno doživele menopavzo dve leti prej.
Celo nagnjenost k plešavosti pri moških deloma definira materina genetika. V tem primeru sicer niti očetova ni zanemarljiva, ampak spet govorimo o kromosomu X. Sinovi od mater podedujejo tudi barvno slepoto, čeprav same nimajo te motnje.