0 Deljenj 3291 Ogledov

VRT: Sožitje gliv in rastlin

18. March, 2018 8:00
3291 Ogledov

Po članku o mikrozelenju še vedno ostajamo na »mikro« tematiki. To pa zato, da vas malo zamotimo, saj se zavedamo, da je zaradi vremena načrtovanje vrta malo prestavljeno. Poleg tega pa so mikroskopsko majhne glive, ki z rastlinami živijo v prekrasnem sožitju pravi čudež narave, zaradi katerih se lahko rast poveča tudi za več kot 50 %.

Beseda mikoriza v grščini pomeni gliva-rastlina. Mikoriza je torej simbioza med mikoriznimi glivami in rastlinami. Pomeni povezovanje glive s korenino rastline in je zelo pogost pojav v naravi. Glive namreč namesto korenin uporabljajo hife oziroma nitaste tvorbe, ki sestavljajo micelij. Hife so mnogo drobnejše kot korenine, vendar imajo bistveno večjo površino. Gliva se razrašča okoli korenin in tvori dodatno površino za črpanje vode in hranilnih snovi, rastlina pa odda nekaj odvečnega sladkorja kot hrano glivi. To vzajemno partnerstvo je razvito pri okoli 90 % rastlin in že več kot 400 milijonov let omogoča rastlinam boljše pogoje za rast. Tudi rast rastlin je hitrejša, kar se kaže v večjih cvetovih in plodovih. Zaradi boljše izrabe hranilnih snovi ni potrebno intenzivno gnojenje in zalivanje.

 

Poleg neposrednih učinkov na rastlino pa mikoriza posredno varuje tudi naše okolje. Mreža glivnih vlaken pod zemljo sprošča v okolico posebne proteine, ki vežejo zemljo in tako zmanjšajo erozijo prsti in hranilnih snovi, kar je posebej pomembno na začetku rasti ali po presajanju rastlin. Mikorizne glive pa rastline zaščitijo tudi pred nekaterimi bakterijskimi boleznimi korenin.

Izdelki iz mikorize so primerni za skoraj vse vrste rastlin. Mikorizne glive lahko dodamo rastlinam, tako da med presajanjem rastline dodamo pod korenine pol žličke do največ eno žličko (odvisno od velikosti rastline) mikoriznega inokuluma. Če je rastlina že posajena, z vsake strani rastline naredimo luknjico, ki prodira vse do korenin, vanjo dodamo inokulum in jo nato prekrijemo z zemljo. Pomembno je, da inokulum pride v neposreden stik s koreninami rastlin. Povečanje količine pridelka ob vnosu mikoriznih gliv v zemljo je odvisno od mnogih dejavnikov. Rastlinam se poveča odpornost na stres in poveča rast predvsem v okoljih s slabo prstjo. Ob dodatku mikoriznih gliv v vrt pa ne pomagate samo rastlinam, ampak varujete tudi naravo, saj z uporabo manj škodljivih pesticidov in mineralnih gnojil zmanjšujete količine škodljivih, ki se spirajo v podtalnico in jo onesnažujejo.

(iz tiskane izdaje Škandal24)

Več iz te kategorije