0 Deljenj 1970 Ogledov

VRT: Krasotice okenskih polic

11. March, 2018 8:00
1970 Ogledov

Zalivanje, rahljanje substrata in dognojevanje z ustreznimi gnojili, ustrezna temperatura in vlaga, nega pred boleznimi in škodljivci so glavna opravila, s katerimi boste pozimi sobnim rastlinam omogočili dobre rastne razmere. Da bodo vaše rastline resnično lepo uspevale, pa upoštevajte naslednje dejavnike.

Če ste zelo izkušeni in edini skrbnik sobnih rastlin ter poznate urnik zalivanja, ali imate že celo občutek, kdaj rastline potrebujejo vodo, potem lahko mirno ta odstavek preskočite, če pa ste novinci v vzgoji rastlin, potem berite naprej. Pravila za zalivanje so v osnovi samo tri. Nikoli ne zalivajte toliko, da roža stoji v lončku polnem vode. Zalivajte z deževnico ali destilirano vodo. Zalivanje z mrzlo vodo škoduje rastlinam, zato zalivajte z vodo, ki ima sobno temperaturo.

Sicer je to odvisno od vrste rastline, a pozimi načeloma potrebujejo rastline zaradi manjše aktivnost manj zalivanja kot v preostalih letnih časih. To velja predvsem za tiste, ki so bile presejane iz vrta v lonce in prinesene v zavetje stanovanja, saj so v fazi mirovanja. Tiste lončnice, ki pa pozimi cvetijo, zalivajte po ustaljenem postopku. Palme in fikuse zalijemo enkrat na 10 do 14 dni, cvetoče rastline kot so kamelije, azaleje, ciklame, pa takrat, ko opazimo, da je zemlja suha ali vsake 2 do 3 dni.

Rastlin, ki so v fazi mirovanja, tudi ni treba gnojiti, medtem ko tiste, ki so v fazi rasti oziroma cvetenja, gnojimo tudi pozimi. Ker je rast v zimskih dneh zaradi krajšega dneva nekoliko šibkejša, je dovolj, če jih dognojujemo enkrat na dva meseca. Rast je zaradi krajšega dneva pozimi nekoliko šibkejša, zato je dovolj, da enkrat mesečno dognojujemo zelene rastline kot tudi rastline, ki v zimskem času cvetijo, med njimi vitezova ter božična zvezda in kaktusi, azaleje, ciklame in vijolice.

Najpogostejši škodljivci zaprtih prostorov v zimskem času so tripsi, bela muha, pršice, rdeči pajek, vataste uši in kaparji. Bodite pozorni tudi na kakšne glivične okužbe, kot sta plesen in rja.

Najboljše, kar lahko naredimo za sobne rastline, je, da v zimskem času povečamo zračno vlago. Če nimate vlažilcev zraka, v toplih in suhih prostorih v zgodnjih jutranjih urah popršite vodo po listih, na radiatorje pa postavite napolnjene posode z vodo ali vlažne brisače.

Več iz te kategorije