Šef kriminalistov Japelj do sto tisočakov postranskega zaslužka: Ne zna pojasniti, koliko časa bo delal
Škandalozen postranski posel direktorja Uprave kriminalistične policije Branka Japlja, ki naj bi mu po pričevanju naših virov s policije navrgel kakšnih 100 tisoč evov postranksega zaslužka, je tudi vse prej kot transparenten. Viri so nas opozorili, da se je Japelj k projektu, kjer mu bo dan predavanj prinesel po več sto evrov, prijavil in imenoval kar sam. Ob tem pa na prav tem projektu s policije sodeluje že Slavko Koroš.
Informacije smo seveda želeli preveriti pri Japlju, zato smo v torek na njegov elektronski naslov in na elektronski naslov policijske službe za odnose z javnostmi poslali vprašanja, ki jih objavljamo v celoti v nadaljevanju.
Spoštovani gospod Japelj,
kot visokega policijskega funkcionarja vas prosimo, da pojasnite:
– Koliko časa bo trajal projekt v Beogradu, pri katerem sodelujete?
– Zakaj je potrebna vaša udeležba, če na projektu dela že Slavko Koroš?
– Naši viri vidijo kot motiv vaše udeležbe željo po zaslužku. Koliko boste zaslužili z angažmajem v Beogradu? Ali drži, da okoli sto tisoč evrov?
– Kdo vas je imenoval za posel v Beogradu?
– Kako si kot direktor Uprave kriminalistične policije takšen angažma
sploh lahko privoščite?
– Ali ste zadovoljni s slovensko varnostno politiko?
Tudi pojasnila, ki jih je posredovala vodja Sektorja za odnose z javnostmi Policije Vesna Drole v nadaljevanju objavljamo v celoti.
V zvezi z vašim vprašanjem vam lahko potrdimo, da slovenska Policija sodeluje v projektu tesnega medinstitucionalnega sodelovanja IPAII 2014 »Podpora krepitvi boja proti trgovini z ljudmi« (SR 14 JH 01 18) v Srbiji. Projekt se izvaja v skladu z Uredbo o izvajanju projektov tesnega medinstitucionalnega sodelovanja in programov bilateralne tehnične pomoči ter EU Skupnim priročnikom za projekte TMIS. O sodelovanju v navedenem
projektu je bila seznanjena Vlada Republike Slovenije, ki je v zvezi s tem dne 20. 3. 2018 sprejela tudi ustrezen sklep.
Plačilo strokovnjakov v tem in podobnih projektih natančno določa Uredba o plačah in drugih prejemkih rezidenčnih projektnih svetovalcev za delo v tujini in sicer v 2. in 3. členu.
Po pojasnilih lahko sklepamo, da je Japelj, ki se sicer s kakšnimi kriminalističnimi uspehi pri odmevnih primerih ni proslavil – v zadevi Magajna so celo izgubili zaseženo gradivo, v zadevi bulamstifi pa epiloga, ali so bile živali zlorabljene, sploh ni bilo -, že do grla zaseden s služenjem obilnega dodatka, zato se z vodenjem Uprave kriminalistične policije očitno sploh nima časa ukvarjati.
Za bolj radovedne bralce smo pogledali še v uredbo, ki jo v pojasnilu navaja Droletova. 2. in 3. člen določata:
2. člen
Rezidenčni projektni svetovalec je za čas napotitve na delo v partnersko državo upravičen do plače in drugih prejemkov v skladu s pravili Evropske unije. Rezidenčnemu projektnemu svetovalcu pripadajo:
– plača, ki bi jo prejemal v organu, če ne bi bil napoten na delo v partnersko državo,
– dnevni dodatek za bivanje v višini 75 odstotkov dnevnice, kot je določena v skladu s pravili Evropske unije, za ves čas trajanja napotitve v partnersko državo,
– povračilo stroškov šolnine za otroke do višine, kot je določena v skladu s pravili Evropske unije,
– povračilo potnih stroškov za mesečno ali letno pot v državo stalnega bivališča,
– povračilo potnih in selitvenih stroškov ob nastopu in prenehanju dela v partnerski državi, skupaj s stroški zavarovanja prevoza osebnih predmetov, gospodinjskih predmetov in pohištva,
– povračilo stroškov prevoza osebnega vozila, skupaj s stroški zavarovanja prevoza osebnega vozila,
– drugi prejemki v skladu s pravili Evropske unije.
2.a člen
Ne glede na določbe prejšnjega člena rezidenčnemu projektnemu svetovalcu pripadajo tudi:
– povračilo stroškov zdravstvenega zavarovanja,
– povračilo stroškov prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za nezaposlenega partnerja, povračilo stroškov zavarovanja za primer brezposelnosti in starševsko varstvo,
– nadomestilo za nezaposlenega partnerja,
– nadomestilo za nepreskrbljene otroke,
kot jih določa predpis, ki ureja plače in druge prejemke javnih uslužbencev za delo v tujini.
3. člen
Sredstva za plačilo plače, drugih prejemkov in nadomestil rezidenčnega projektnega svetovalca se v celoti zagotavljajo iz sredstev Evropske unije.