0 Deljenj 4087 Ogledov

ZZZS se utaplja v dobičkih, pacienti pa doplačujejo zdravila za zdravljenje raka

4. June, 2018 11:00
4087 Ogledov

Pohlep Jurija Fürsta in drugih strokovnjakov na ZZZS je presegel vse meje. Zdravila morajo kljub obveznemu in dopolnilnemu zdravstvenemu zavarovanju plačevati že rakavi bolniki!

Bralec se je minuli teden obrnil na naše uredništvo z žalostnim in šokantnim dejstvom. Njegova žena že nekaj časa prejema onkološka zdravila, in ker je bolj slabotna, njena zdravila v lekarni dviguje mož. A moža je v lekarni pričakalo neprijetno presenečenje – zdravilo je moral doplačati. Čeprav njegova žena že več desetletij skrbno plačuje tako obvezno kot dopolnilno zdravstveno zavarovanje, mora za vsako škatlo zdravil še dodatno odšteti slabih deset evrov. Bolni državljani zdravila doplačujejo, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa se utaplja v dobičkih.

Jurij Fürst

Ceno zdravil določa ZZZS

Bralčeva žena prejema zdravilo Xeloda, njen mož je za eno škatlo v lekarni doplačal 6,35 evra. Sprva je bil besen na politiko lekarne, kako si lahko privoščijo dvigovati cene zdravil nemočnim bolnikom, kjer pa so mu pojasnili, da lekarne nimajo nobenega vpliva na določevanje višine cene. Vse cene zdravil določa ZZZS. Zavarovalnica določi maksimalno ceno, ki jo je pripravljena plačati za škatlo zdravila, in če proizvajalec ne zniža svoje cene na višino plačila s strani ZZZS za škatlo zdravila, mora razliko kriti pacient. Največja težava pa je, da je takšnih primerov v Sloveniji vedno več.

Iz Centralne baze zdravil je razvidno, da mora pacient za zdravilo Xeloda odšteti več kot šest evrov.

Obstaja alternativa

Xeloda je originatorsko zdravilo za zdravljene raka, obstaja pa tudi generična različica pod imenom Ecansya, ki pa je pacientu ni treba doplačati. V lekarni so bralcu sicer predstavili možnost, da se lahko odloči za generično zdravilo, a so ga ob tem opozorili na dejstvo, da gre pri generičnih zdravilih le za posnetke originatorskih. Že pri originatorskih se pojavljajo stranski učinki, pri generičnih pa jih je lahko še več in lahko so še hujši, zato se bralec v dobri veri in zavoljo ohranjanja najboljše možne oskrbe svoje žene ni odločil za generično zdravilo in je škatlo zdravila Xelode doplačal.

Jurij Fürst in Oddelek za zdravila

Spomnimo – v minulem letu je imel ZZZS skoraj milijon evrov prihodkov nad odhodki – dobička torej. Leta 2014 so ustvarili kar 21 milijonov dobička! A pacienti tega ne občutijo – ravno obratno. ZZZS se obnaša, kot da bi vsako leto deloval z manjšim proračunom. V slovenski državni zdravstveni zavarovalnici deluje Oddelek za zdravila, katerega vodja je primarij Jurij Fürst, ki s svojo ekipo strokovnih sodelavcev oddelka določa ceno, ki jo je ZZZS pripravljen plačati za zdravila. V zadnjih letih so skupaj ustvarili pravi kaos na slovenskem trgu zdravil – namreč za praktično vsa originatorska zdravila zahtevajo doplačilo s strani pacienta.

Xeloda je zdravilo za zdravljenje raka, za škatlo moramo kljub zavarovanju odšteti 6,35 evra.

ZZZS služi, pacient umira

Pacient mora doplačati denimo vse statine – zdravila za nižanje holesterola in maščob. Pacienti se zaradi tega večkrat odločijo, da zdravila pač ne bodo jemali, saj si ne morejo privoščiti doplačil, nam pojasnijo farmacevtke v eni izmed lekarn v Ljubljani. S tem pacient tvega ogromno, saj ga lahko to stane življenja. Pri tem niso izjeme niti otroci, saj morajo tudi zanje starši doplačevati zdravila. Jurij Fürst in ekipa »strokovnjakov« na ZZZS bosta slovensko zdravstvo pripeljala tako daleč, da bodo brezplačna samo še generična zdravila, torej približki originatorskih. Medtem ko se oni kopajo v denarju, revni in bolni Slovenci umirajo zaradi njihovega pohlepa.

(iz tiskane izdaje Škandal24)

 

Prejeli smo: Javni odgovor ZZZS

»ZZZS se utaplja v dobičkih, pacienti pa doplačujejo za zdravila za zdravljenje raka«

 V prispevku z zgornjim naslovom (Škandal 24, 28.5.2018, stran 6) je napačno oz. neobjektivno predstavljeno delovanje Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na področju zdravil. ZZZS kot javni zavod deluje po načelih nepridobitnosti, zato ne ustvarja dobičkov, temveč morebitni presežek prihodkov nad odhodki ob koncu leta usmerja izključno za zagotavljanje pravic zavarovanih oseb v obveznem zdravstvenem zavarovanju. Glede doplačevanja za zdravila pojasnjujemo, da je od skupno 2.836 zdravil, ki se predpisujejo na recept v breme ZZZS, le 189 (6,7%) zdravil, za katero je potrebno doplačilo, v kolikor se bolnik ne odloči za ustrezno zamenjavo z drugim primernim zdravilom brez doplačila. V Sloveniji torej ne poznamo obvezne participacije za zdravila kot v večini evropskih držav. V primeru zdravstvenih razlogov, ko enakovredno zdravljenje z drugim zdravilom iz skupine primerljivih zdravil ni možno (kar zdravnik dokumentira v zdravstveni dokumentaciji), pa lahko zavarovana oseba prejme dražje zdravilo tudi brez doplačila. Doplačila so torej maloštevilna, neobvezna in so uvedena le za tiste skupine zdravil, kjer obstajajo ekonomsko neupravičene razlike v cenah med primerljivimi zdravili. Zaradi takšnega uspešnega zniževanja cen zdravil je uspel ZZZS v zadnjih 5 letih uvesti v sistem financiranja 47 novih, učinkovitih  onkoloških zdravil od skupno 144 novih zdravil. Cene večine novejših onkoloških zdravil, ki jih krije ZZZS, pa segajo od 30.000 do 80.000 evrov letno na 1 bolnika. Zato imajo pri uvajanju  takšnih zdravil težave tudi ekonomsko bogatejše evropske države, kot je Slovenija.

Damjan Kos

Več iz te kategorije