0 Deljenj 1638 Ogledov
Dekanja FDV Monika Kalin-Golob je dekansko leto leta 2017 prevzela prav od Rada Bohinca. Na vprašanje po njenem osebnem mnenju ni odgovarjala sama. Foto: sporočilo za javnost FDV iz leta 2017 (avtor: Urban Resnik).

Kaj o Bohinčevi bibliografiji za 300.000 evrov pravijo na FDV

10. September, 2020 15:09
1638 Ogledov

Kar 16 milijonov evrov je javna agencija za raziskovalno dejavnost (ARRS) pod vodstvom dr. Blaža Zmazka razdelila na letošnjem javnem razpisu za znanstvene projekte za leto 2020. Pred dnevi je na našem portalu ddr. Rok Snežič opozoril na nenavadno situacijo, ko je 300.000 evrov na razpisu za svoj projekt prejel tudi donedavni predsednik upravnega odbora agencije, 71-letni vidni politik SD dr. Rado Bohinc.

Snežič opozarja zlasti na nenavadnosti v Bohinčevi bibliografiji, v kateri  so vpisane enote, ki niso znanstvene monografije. Posebej zanimiva je knjiga, za katero se ob pogledu v baze podatkov zdi, da je “ni”.

Med znanstvene monografije so vpisane enote, ki niso znanstvene monografije. Med enote zadnjih pet let vpisane enote, ki so le ponovno natisnjena starejša besedila.

Poglavje enciklopedije z leta 2008, ki izhaja v obliki fascikla nespetih listov in elektronsko ter se vsakoletno malenkostno prenavlja, je v bibliografiji vodje vpisano kot “Znanstvena monografija” in to kar štirikrat: leta 2008, 2014, 2017 in še enkrat 2017.

Članek je v celoti dostopen na spodnji povezavi.

Odgovore smo iskali tudi pri dekanji FDV dr. Moniki Kalin-Golob. Objavljamo jih v celoti.

 

Iz službe za odnose z javnostmi FDV smo prejeli naslednja pojasnila:

1. Kakšne ukrepe boste izvedli zoper vašega zaposlenega dr. Bohinca in urednico bibliografije, ki sta v bibliografijo vnesla poglavje enciklopedije kot “znanstveno monografijo” in to kar štirikrat (2008, 2014, 2017, 2017)? Nameravate uvesti disciplinski postopek?
Nemudoma po objavi je fakulteta sprožila postopek preverbe navedb v članku. V primeru ugotovljenih nepravilnosti lahko fakulteta ukrepa na različne načine, vedno pa le na podlagi dejstev.

2. Kakšno je vaše osebno mnenje? Je ravnanje dr. Bohinca, bibliotekarke in vodje OSICD etično sprejemljivo?
Ugotovitve v zvezi z dejstvi v primerih, ki jih navajte, nam ne dajejo podlage za nadaljnja ukrepanja. Ugotovljeno je bilo namreč:
a) “International encyclopaedia of laws” izdaja zelo ugledna pravna založba Kluwer Law International, kjer gredo monografije skozi uredniški in recenzentski postopek. Zbirka je sestavljena iz 25 podzbirk za posamezna pravna področja. V sklopu vsake od njih izhajajo obsežne samostojne monografske publikacije v tiskani in elektronski obliki: https://ielaws.com/authorsfiles/monographs-published-0419.pdf
V sistemu COBISS je trenutno 29 bibliografskih zapisov znanstvenih monografij (tip 2.01) različnih slovenskih avtorjev (poleg dr. Bohinca še 14 drugih avtorjev), ki so izšle v okviru “International encyclopaedia of laws”.
b) Ne gre za večkratni vpis iste objave, ampak za bibliografske vpise različnih izdaj v skladu s slovenskimi katalogizacijskimi pravili in pravili za izdelovanje bibliografij v sistemu COBISS, ki jih izdelujejo bibliografi v knjižnicah. Pri verifikaciji posameznih bibliografskih enot, ki so omenjene v članku, so sodelavci OSICD primerjali posamezne izdaje in ugotovili ustreznost zapisov za posamezne izdaje.
c) Način vrednotenja izdaj znanstvenega dela določa Pravilnik ARRS o postopkih (so)financiranja in ocenjevanja ter spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti v Prilogi 1: Bibliografska merila znanstvene in strokovne uspešnosti, str. 7: »Prevod ali nova izdaja znanstvenega dela se točkuje s 50 % točk ustrezne kategorije izvirnika. Kot nova (dopolnjena, predelana) izdaja se upošteva izdaja z manj kakor tretjino novega besedila. Kot izvirna izdaja se upošteva izdaja z bistvenimi spremembami oz. najmanj tretjino novega besedila. Če delo v izvirniku ni izšlo, se prevod točkuje enako, kot bi se točkoval izvirnik. Ponatisi se ne upoštevajo.«

V članku omenjene izdaje se v skladu z gornjim pravilnikom točkujejo na naslednji način:
– Izdaja iz leta 2008 se točkuje v celoti, ker gre za prvo izdajo dela (obseg 168 str.). Ob tem naj omenimo, da se pri vrednotenju za posamezne razpise ARRS upoštevajo samo objave v zadnjih petih letih.
– Druga izdaja iz leta 2014 (obseg 204 str.) se točkuje s polovičnimi točkami v skladu z zgoraj omenjenimi bibliografskimi merili, ker gre za bistvene spremembe, vendar za manj kot 1/3 spremenjenega teksta. Enako velja za izdajo iz leta 2017 (obseg 212 str.).
– Iz točkovanja je izključena e-verzija iz leta 2017, ker se točkuje tiskana verzija (e-verzija je izločena iz točkovanja, se pa vseeno izpisuje v bibliografiji).
– Znanstvena monografija iz leta 2019 je iz drugega pravnega področja z novo vsebino (zavarovalno pravo), kjer je poleg dr. Bohinca soavtor dr. Rozman (vsak avtor dobi polovico točk).

3. Kateri zaposleni na FDV so sedaj ali so v zadnjih štirih letih bili v telesih ARRS?
V zvezi s tem vam lahko odgovorimo le, da fakulteta ne vodi zbirke osebnih podatkov na osnovi kvalifikatorja kakršnegakoli članstva pri ARRS, zato vas prosimo, da se za odgovor na to vprašanje obrnete na ARRS.

Kaj so pojasnili v svetovalni agenciji, ki jo je najel direktor javne agencije za raziskovalno dejavnost Zmazek pa na posnji povezavi.

 

Več iz te kategorije