Benčič, ki je deložirala številne Slovence, sama pa živi v hiši črne gradnje, bo za kazen svoje delo eno leto opravljala na Okrajnem sodišču v Postojni
Da smo v Sloveniji razdeljeni na prvorazredne in drugorazredne državljane, je na lastni koži izkusilo že nemalo Slovencev. Da lahko birokratska in politična elita stare nomenklature izigrava slovenske zakone, kot da jih ne bi bilo, je znano in jasno kot beli dan. V Sloveniji se pač lahko zgodi, da sodnica živi v hiši črne gradnje, ki povrhu stoji na državnem zemljišču, in za to plača grozljivo nizko kazen. Taista sodnica, Tina Benčič, pa kot zaposlena na Okrajnem sodišču v Piranu odloča o pravičnosti dejanj slovenskih državljanov.
Slovence meče iz stanovanj
Več kot deset let je država vedela za črno gradnjo Tine Benčič, do lanskega leta se ni zgodilo nič. V tem času je sodnica, ki je veselo živela v hiši, za katero nima dovoljenja, ki stoji na zemljišču, za katerega prav tako nima dovoljenja, brez vesti deložirala številne Slovence. Nekatere celo zaradi absurdno nizkih dolgov, kot denimo v primeru Zlatke Olah. Olahova je zaradi manj kot 3000 evrov dolga ostala brez stanovanja, za to pa je odgovorna kdo drug kot pa sodnica Benčičeva. In kazen za zakonsko, moralno in etično sporno delovanje piranske sodnice v zadnjem desetletju? Disciplinska sankcija premestitve na drugo sodišče za eno leto.
Kazen je delati v Postojni
»Sodnica Tina Benčič je bila s sklepom Disciplinskega sodišča Vrhovnega sodišča /…/ spoznana za odgovorno za lažjo disciplinsko kršitev po Zakonu o sodniški službi (ZZS). Z navedenim sklepom je bila sodnici na podlagi 4. točke 82. člena ZZS izrečena disciplinska sankcija premestitve na drugo sodišče za eno leto,« se glasi odgovor predsednika Sodnega sveta RS Marka Novaka na poslansko vprašanje Vinka Gorenaka. Poslanca Gorenaka je namreč zanimalo, kaj se dogaja v postopku Benčičeve in kakšni so zaključki po odločitvi v disciplinskem postopku. Sodni svet pojasnjuje, da so na seji 15. marca letos sklenili, da se sodnica s 1. majem 2018 za obdobje enega leta premesti na Okrajno sodišče v Postojni.
Prejela je tudi načelno grajo
A naj vas nekoliko potolažimo – to še ni celotna kazen, ki je doletela Benčičevo. »Zadevo je na zahtevo sodnega sveta obravnavala tudi Komisija za etiko in integriteto in sprejela načelno mnenje, da je ravnanje sodnika, ki biva v nezakonito zgrajenem objektu, v nasprotju s Kodeksom sodniške etike,« v odgovoru Gorenaku dodaja sodni svet. Če povzamemo, je kazen za sodnico Benčičevo sledeča: druga lokacija iste službe za obdobje enega leta, načelno okaranje s strani Komisije za etiko in integriteto in plačati stroške disciplinskega postopka. Na drugi stani sodniškega pulta pa državljan, ki zaradi finančne stiske ni sposoben plačati nekaj položnic, ostane brez strehe nad glavo, sodnica pa za kršenje več zakonov in Kodeksa sodniške etike svoj poklic mirno opravlja naprej in odloča o pravicah Slovencev.
Kako je sodnica Tina Benčič nezakonito ravnala v primeru Zdenke Olah lahko preberete v članku:
SODNICA TINA BENČIČ JE OLAHOVI NEZAKONITO ODVZELA GARAŽO