0 Deljenj 3274 Ogledov

IZ TISKANE IZDAJE: Kaj v reko Mežo teče iz proizvodnje v podjetju TAB?

30. April, 2018 8:00
3274 Ogledov

Sumljiva bela tekočina se iz proizvodnje podjetja TAB v Žerjavu izteka v reko Mežo. Ministrstvo za okolje in prostor ter inšpekcija o tem ne vesta ničesar. 

V uredništvo tednika Škandal24 smo prejeli fotografije, s katerih je razvidno, da se iz proizvodnega odtoka v reko izteka čudna bela tekočina. Bralec, ki nam je posredoval fotografije, je zaposlen v podjetju TAB, d.d. – ime je kratica za Tovarno akumulatorskih baterij –, natančneje v proizvodnji na lokaciji v Žerjavu na Koroškem, snovi, ki jih je fotografiral, pa se iztekajo v tamkajšnjo reko Mežo, ki teče naravnost preko proizvodnje in jo deli na dva dela. Zaradi varnosti želi zaposleni ostati anonimen, saj pogodba o zaposlitvi veleva, da je vse, kar se zgodi za stenami proizvodnje, poslovna skrivnost. Zaradi medijske izpostavljenosti bi lahko bil ob službo in celo kazensko preganjan. A slaba vest mu ni dala miru, saj po njegovem mnenju v tem primeru ne gre za nedolžno ravnanje.

Podjetje je znano po onesnaževanju okolja že iz preteklosti. Se zgodovina ponavlja?

Onesnaževali že v preteklosti

Ker gre za podjetje TAB, d.d., ki je že iz preteklosti znano po močnem onesnaževanju okolja v Zgornji Mežiški dolini, je primer še toliko bolj zaskrbljujoč. Celotna dolina je zaradi rudnika svinca in cinka v preteklosti in topilnice svinca močno onesnažena še danes. V minulem letu je namreč Nacionalni inštitut za javno zdravje ugotovil, da ima vsak peti triletni otrok v Zgornji Mežiški dolini povečane vrednosti svinca v krvi. Svinec je za telo zelo toksična kovina, ki v določeni meri ostane v telesu vse življenje, iz krvi se izloči v druge organe telesa. Predvsem je problematičen pri otrocih, saj lahko negativno vpliva na njihove fizične in kognitivne sposobnosti – poškoduje živčevje in možgane. Še danes se poznajo vplivi na okolje, tako proizvodnje iz preteklosti kot tudi današnje predelave svinca v tamkajšnji topilnici, ki je v nasprotju z rudnikom niso zaprli.

Bralec in zaposleni v proizvodnji v Žerjavu nam je poslal fotografije bele tekočine, ki se dnevno izteka v reko Mežo.

Obeta se izredni pregled

Seveda s fotografij ni mogoče ugotoviti, za kakšno snov gre in ali je ta snov škodljiva za reko in življenje v njej, zato smo slike skupaj z novinarskimi vprašanji poslali na Ministrstvo RS za okolje in prostor, od tam pa so prejeto posredovali Inšpektoratu RS za okolje in prostor (IRSOP). Inšpekcija odgovarja, da do prejema našega novinarskega vprašanja niso bili seznanjeni, da so bile iz podjetja TAB v vodotok Meže izpuščene snovi, ki so na fotografijah. Prav tako ne morejo soditi o njihovi škodljivosti, dokler ne ugotovijo, za katere snovi gre, so pa sporočili, da bo IRSOP v TAB-u opravil izredni inšpekcijski pregled. Podjetje, ki v svojih proizvodnih procesih uporablja vodo, mora imeti v okoljevarstvenem dovoljenju določene pogoje ravnanja z odpadnimi vodami. »V primeru, da pride do kršitev okoljske zakonodaje, se uvede prekrškovni postopek, višina globe je odvisna od zakonodaje, ki je kršena. Zakon o varstvu okolja npr. določa v primeru ugotovljenega obratovanja v nasprotju z okoljevarstvenim dovoljenjem globo za prekršek od 75.000 do 125.000 EUR za pravno osebo, globa za odgovorno osebo pravne osebe pa znaša od 3500 do 4100 EUR,« še sporoča okoljska inšpekcija.

Zatrjujejo, da ni nič nevarnega

Kaj se dogaja v proizvodnji v Žerjavu, smo se pozanimali tudi pri podjetju TAB. »Gre za prečiščene odpadne vode, kapaciteta je odvisna od obsega proizvodnje. Količine na iztoku ne presegajo količin, določenih z okoljevarstvenim dovoljenjem,« sporoča Tanja Fašun, vodja ekologije v podjetju TAB. Navaja tudi, da se pred iztokom v vodo nadzira njen pH, saj podjetje razpolaga in dela z velikimi količinami žveplove kisline, ki je za ribe v vodi smrtonosna. »Med proizvodnim procesom se uporabljajo tudi čistilna sredstva, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu, kot denimo Meglio ali Ajax. Zaradi visokega padca vode iz iztoka v vodotok je lahko posledično prišlo do penjenja v vodotoku,« še dodaja. Ker gre za proizvodni obrat, kjer se uporabljajo najrazličnejše toksične snovi, in ker nas preteklost uči, da TAB ni ravno prijatelj čistega okolja, bo verodostojnost odgovorov preverila tudi okoljska inšpekcija z izrednim pregledom podjetja.

 

Nesramno bogati lastniki

Bogomir Auprih

TAB velja za eno najbogatejših slovenskih podjetij, njihovi lastniki pa za ene najbogatejših Slovencev. Direktor TAB-a in njegov 15-odstotni lastnik Bogomir Auprih z naslova dividend vsako leto prejme veliko denarja. Samo z izplačilom dividend se njegovo osebno premoženje vsako leto poveča za slaba dva milijona evrov – to je vsota, ki si je navaden državljan ne more niti predstavljati. Podjetje, ki je v preteklosti onesnažilo dolino do te mere, da so odmirali celotni gozdovi v neposredni okolici, kri prebivalcev pa je trajno zastrupljena, se ne čuti odgovorno za sanacijo doline in k saniranju okolja ne prispeva praktično nič.

 

Več iz te kategorije