Otrok, ki vrešči na tleh sredi trgovine, zeha pred toboganom ali ne želi vstati iz tal na avtobusu … Večina staršev je to doživela.
Izlivi jeze so pogosti pri malih otrocih in so pomemben del čustvenega in psihičnega zdravja. Majhni otroci ne vedo, kako ravnati s čustvi in ponavadi to zaključijo z borbo s starši. Instiktivna reakcija staršev je, da hočejo utišati otroka in prekiniti njegovo jezo. Strokovnjaki pravijo, da je potrebno storiti ravno nasprotno.
Najboljše je, da otrok da iz sebe negativna čustva, ki jih nosi. Tako se reši stresa, negativnih čustev in nadaljuje z vsakdanjimi aktivnostmi.
Italijanska pediatrinja Giovana Armano pravi: »Napadi jeze pri malih otrocih nastanejo iz različnih razlogov: kadar ne more zložiti kocke, kakor si je zamislil; če mati vztraja, da mora pojesti vse, kar je na krožniku; mora pospraviti vse igračke v škatlo ali obleči pravo majico.« Ko da otrok vso jezo iz sebe, se počuti veliko bolje.
Armanova pojasnjuje, da otrok z jokom preizkuša meje, do kam lahko gre.
Korist otrokove jeze je tudi boljši nočni spanec. Strokovnjaki menijo, da bo otrok bolje spal, kadar stresa ne kopiči ves dan, ampak ga spravi iz sebe.
Kadar otroku rečete »ne«, je njegova reakcija jok. To je dobro, saj s tem postavljate jasne meje, kaj lahko in kaj ne sme. Logično, da bo otrok z jokom in jezo poskušal dobiti tisto, kar hoče. Naloga starša je, da je odločen in v vsaki situaciji ravna isto.
S časom se bo otrok s pomočjo staršev naučil, kako kontrolirati svoja čustva.
Pet nasvetov, da boste lažje dosegli disciplino pri otroku:
1. Ne derite se na otroka – ne učinkuje.
2. Ne posmehujte se otroku – s tem prezirate njihove občutke.
3. Ne posnemajte jih.
4. Ne kaznujte jih.
5. Ne dajte mu nagrade, da preneha z jokom – tako se uči manipulirati z drugimi.