0 Deljenj 1218 Ogledov
iStock

Zakaj ne smete jesti lahkega sladoleda?

10. April, 2018 21:35
1218 Ogledov

Sladki, kremasti in ohlajeni sladoledi so lahko popolne in zadovoljive sladice. Kljub temu so proizvajalci hrane poskušali slediti trendom borbe proti maščobam in so naredili lahek sladoled. Trdijo, da jim je uspelo ohraniti okus, vendar bo v sladoledu manj maščob in kalorij. Kljub temu ne moremo reči, da gre za bolj zdravo jed od izvirnika, čemur pritrjuje tudi znanost.

Izdelki z nizko vsebnostjo maščob ne vodijo v izgubo teže

V 90. letih so se maščobe pojavila na vrhu lestvice sovražnikov človeškega zdravja in dejavnika tveganja za debelost. Pojavljati so se začele lahke različice številnih priljubljenih jedi, vendar se je pozneje izkazalo, da so nekatere maščobe, denimo oljčno olje ali avokado, dejansko zelo koristne.

Pustimo ob strani teorijo zarote, da so borbo proti maščobam financirala predvsem tisti, ki se ukvarjajo s sladkimi panogami. Dejstvo pa je, da je treba manko okusa zaradi odstranjevanja maščob z nečim nadomestiti in najbolj pripravno nadomestilo je sladkor. Že res, da ima končni rezultat manj kalorij in manj maščob, vendar ima namesto tega pač več sladkorja.

Ko jeste sladkor, si ga želite še več

Ko jemo hidrate ali sladkor, se v proces vključi tudi trebušna slinavka, ki proizvaja inzulin. Njegova naloga je, da pomete nekaj sladkorjev, ki plavajo po našem krvnem sistemu. Če s sladkorjem pretiravamo, začne pretiravati tudi trebušna slinavka in proizvede toliko inzulina, ki povzroči, da si še bolj želimo sladkorja. Če znanstvene raziskave še niso uspele povezati prehranjevanja z maščobami in debelostjo, je bila vez med sladkorjem in kilogrami že večkrat potrjena.

V sladoledu, ki ima nizko vsebnost maščobe, a je brez drugih hranilnih snovi, kot so beljakovine in vlaknine, se želja po dodatnem uživanju sladkorja zgodi brez težav. Tako brez težav pretiravamo tudi s sladkimi pijačami in rafiniranimi ogljikovimi hidrati. Ustrezne hranilne snovi namreč uspejo možganom signalizirati, da smo se najedli in hrane ne potrebujemo več. Ne le, da napolnijo naše želodce tudi raven sladkorja v krvi ohranjajo na konstantni ravni, ampak z njimi vzdržujemo energijo in ne čutimo več lakote.

Sladka živila, kot so krofi, peciva, sladki jogurti in podobno, pa nas sicer za kratek čas nasitijo, nato pa postanemo še bolj lačni. Lahki sladoledi delujejo na enak način. V tujini so nekateri proizvajalci že prepoznali željo ljudi po zdravi prehrani, zato so tudi sladicam začeli dodajati več vlaknin in beljakovin. Zato vsekakor preverite vsebnost hranil v sladicah. Če je v njih pretežno sladkor in bistveno manj beljakovin, maščob ali vlaknin, je čas, da jih zamenjate.

Več iz te kategorije