0 Deljenj 1202 Ogledov

VRT: Meso revežev

27. May, 2018 10:00
1202 Ogledov

Fižol je vrtnina, ki jo imajo radi skoraj vsi. Ker so bogate z beljakovinami, ki lahko nadomestijo živalske, so stročnice idealna hrana tudi za vegetarijance in vegane. Poleg tega so bogate z vlakninami, ki dobro vplivajo na prebavo.

Stročnice so izjemno živilo in imajo zelo ugoden vpliv na človekov organizem. To so vedeli že davno, saj so jih naši predniki imenovali meso revežev. Visok, nizek, tak za stročje ali zrnje, s pisanimi, črnimi, sivimi, zelenimi ali drugimi odtenki barv krasijo številne slovenske vrtove. V maju je zemlja že dovolj ogreta za setev fižola. Fižol je ena tistih zelenjadic, ki ga sejemo večkrat. Takoj na začetku maja posejemo nizek stročji fižol (bergold), ki ga pobiramo že po dveh mesecih.

Sledi setev nizkih zelenih fižolov za stročje, nato pa za stročje sejemo tudi visoke fižole, kot je jeruzalemčan, ki je bolj zgoden od odličnega ptujskega maslenca ali mogoče barijanca. Ti dve vrsti fižola lahko obiramo šele avgusta, ko se dolžina dneva že močno zmanjša. Sejemo tudi fižol za zrnje (češnjevci); ta je lahko nizek ali visok. Če bodo majske temperature še naprej visoke in bo fižol tako hitro kalil, se bomo izognili številnim težavam, kot so bakterijska obolenja koreninskega vratu in fižolova muha.

Fižol zalivamo ob sajenju, pozneje v obdobju rasti pa fižola ni več treba zalivati, izjema so sušna obdobja, ko je zalivanje obvezno. Fižol moramo tudi okopavati. V času cvetenja ga rahlo osujemo. To storimo zato, da odstranimo plevele in prezračimo zemljo, s čimer fižolu omogočimo boljšo rast. Ko je fižol visok nekaj deset centimetrov, mu postavimo oporo, da se bo lahko lepo vzpenjal, tako pa bodo tudi stroki ostali čisti.

Zanimivo je to, da se ta stročnica sama oskrbi z dušikom iz zraka, zato je ne gnojimo s hlevskim gnojem, vendar jo v času cvetenja pognojimo z zrelim kompostom.

Visoki fižol lahko sejemo tudi na gredico skupaj s koruzo in bučami. Tovrstni skupni način gojenja so poznali že Maji in Azteki. Vse tri vrtnine imajo svojo vlogo na gredici. Koruza daje oporo visokemu fižolu, fižol bogati tla z dušikom, buče pa prekrivajo tla, da so hladna, vlažna in brez plevelov. Fižolar, ki povzroči »črviv« fižol, pa spada med najpogostejše škodljivce fižola. Bistveno zmanjša kakovost pridelka pa tudi sam pridelek.

Več iz te kategorije