0 Deljenj 15855 Ogledov
iStock

Se boste z maslom res učinkovito rešili buške?

27. January, 2018 19:35
15855 Ogledov

Čelo je dobro prekrvavljeno in žilni sistem v glavi močno prepleten. Kakršna koli poškodba glave lahko zato povzroči notranjo krvavitev. Ko je krvavitev omejena na posamezno območje glave, bo tam nastala oteklina ali bula. Ta hematom, ki mu velikokrat rečemo kar buška, ne pomeni resnega zdravstvenega tveganja in po navadi ne zahteva zdravniške pomoči, razen ko pride do zapletov, če se hematomi strdijo zaradi podkožnega zbiranja kalcija. Seveda to ne pomeni, da udarci v glavo niso škodljivi, še posebno če so pogosti. Poznamo primere igralcev ameriškega nogometa, ki so imeli pozneje kljub zaščiti s čelado zaradi pogostih trkov glave resne nevrološke posledice.

Pri majhnih otrocih so buške, ki sledijo udarcu čela, po navadi nekoliko mehkejše. Tudi te se navadno lepo zacelijo same od sebe, vendar je treba takoj obiskati zdravnika, če bi otrok začel bruhati, bil zelo zaspan ali imel težave z ravnotežjem.

Imate kaj masla na glavi?

Stara modrost pravi, da je treba buške namazati z maslom. Na prvi pogled se zdi to velika neumnost in tudi zdravniki pravzaprav ne vidijo razlogov, zakaj bi prav maslo lahko pomagalo pri celjenju otekline. No, eden od razlogov bi lahko bil, da je maslo polno fosfatov. Celične stene krvnih žil so iz fosfolipidov, glavna sestavina katerih so prav tako fosfati. Ti naj bi pomagali, da žile ne bi pokale, s čimer bi lahko preprečili nastanek otekline. Če pri roki nimate masla, fosfate najdete tudi na surovih zrezkih. Kot rečeno, zdravniki bodo ob tem nasvetu najpogosteje zavrteli z očmi, vendar je očitno ogromno bušk po svetu že srečalo maslo in so nato raje izginile.

Pogosto slišite tudi za nasvete, da naj bi bilo z maslom treba namazati tudi opekline. Ker jih ne nameravate jesti, ampak si predvsem želite, da bi se zacelile, je to precej nespametno početje. Maslo na opeklini namreč lahko povzroči trajno brazgotino.

Hladen obkladek

Najboljši in preverjen način za zmanjšanje otekanja na čelu je uporaba hladnega obkladka na območju buške. Lahko uporabite vrečko z ledom, zamrznjeni grah, zamrznjeno meso, vlažno ohlajeno brisačo in podobno. Obkladek držite neposredno na oteklini in vztrajajte vsaj 20 minut. Nato pustite koži, da si malo odpočije in čez pet minut postopek ponovite, dokler oteklina ne splahni.

Jejte več beljakovin

Beljakovine bodo prispevale k obnovi tkiva, zato bo tudi celjenje potekalo hitreje. Če ste se udarili, dodajte v svojo prehrano več tunine, jajc, puranjega mesa in skute.

Protivnetni geli

Boljša alternativa od masla so različni protivnetni geli, denimo urgo gel, izdelan na osnovi arnike, ki ga uporabljamo v primeru podplutb, bušk in modric. Ker preprečuje vnetje in zmanjšuje oteklino, zmanjša tudi bolečino. Ob pravočasni uporabi (najbolje takoj po udarcu) se na mestu udarca oteklina ali modrica sploh ne bo pojavila.

Pijte več vode

Boljša hidracija bo spodbudila krvni obtok, ki bo tako hitreje poskrbel za sanacijo prizadetega dela telesa.

Nikar ne masirajte otekline

Ena najpogostejših napak v želji, da bi oteklina čim prej splahnela, je masaža. Ta namreč oteklini prej škodi kot pa koristi. Masiranje čela zmoti in upočasni naravni proces celjenja telesa, zato se mu je treba izogniti, kar velja tudi za močne pritiske na oteklino.

Kdaj k zdravniku?

Poškodbe glave zaradi športa, igre ali nerodnosti hitro privedejo do oteklin čela. Načeloma niso nevarne in treba je vedeti, da lahko tudi zelo majhne poškodbe povzročijo ogromno oteklino, ki jo boste zdravili z obkladki. Če sicer pogosteje opazite, da vam oteklino povzročijo res majhni udarci, se posvetujte z zdravnikom, saj imate najverjetneje težave z ožiljem.

Seveda se zgodi, da je pri udarcu prišlo do resnejše poškodbe glave. Pri simptomih, kot so nezavest, dezorientacija, zmedenost, stalni glavobol, bruhanje, izguba spomina in nagle spremembe razpoloženja, takoj poiščite nujno pomoč. Morda imate pretres možganov.

 

Več iz te kategorije