0 Deljenj 2170 Ogledov
iStock

Preveč sladkorja vpliva na vaš spomin in sposobnost učenja

5. January, 2018 23:59
2170 Ogledov

Sladkor in sladkani izdelki negativno vplivajo na vaše kognitivne sposobnosti. Dolgoročno prehranjevanje z nekaterimi vrstami sladkorjev lahko namreč povzroči trajne nevrološke težave in poslabša vaš spomin in sposobnost učenja. Zato strokovnjaki priporočajo uživanje hrane s čim manj sladkorja, koruznega sirupa in preostalih prehrambenih izdelkov z visoko stopnjo glukoze.

Že prej so pogosto raziskovali vpliv glukoze na delovanje možganov in ugotavljali, da je kratkoročen vpliv na možgane pravzaprav pozitiven. Prestale vrste sladkorjev, kot sta fruktoza in saharoza, pa naj bi škodile. Zdaj so raziskovalci z novozelandske univerze Otago izvedli nekoliko manjšo, pa vendar zelo koristno raziskavo. 49 udeležencev je po uživanju različnih sladkorjev odgovarjalo na različna vprašanja, med njimi tudi matematične naloge.

Pred učenjem ali izpitom raje ne jejte sladkorja

Udeleženci, ki so pred reševanjem naloge uživali hrano, bogato z glukozo, so dosegli bistveno slabše rezultate od tistih, ki so uživali fruktozo in saharozo. Predavateljica na oddelku za znanost prehrane Mei Peng je povedala, da je nad odkritjem fascinirana: »Dokazali smo, kako lahko uživanje sladkorja vpliva na vsakodnevno vedenje ljudi.« Hkrati so dokazali tudi tako imenovano »sladkorno komo«, torej velik padec koncentracije po uživanju sladkorjev z glukozo.

Zaradi sladkorjev, ki jih različni proizvajalci prehrane uporabljajo v svojih izdelkih, bo povprečen človek na dan užil približno 12 malih žličk sladkorja, čeprav pije denimo nesladkano kavo. Kot je znano že pri ljudeh, ki trpijo za sladkorno boleznijo, bo kontinuiran vnos sladkorja v telo povzročil višjo raven sladkorja v krvi, kar vodi v staranje možganov oziroma povišuje tveganje za demenco.

 

Glukoza ali grozdni sladkor je dobila ime zato, ker so jo prvič odkrili v grozdju. Sicer jo najdete tudi pod imenom dekstroza zaradi svojih molekularnih lastnosti. Je najbolj pomemben ogljikov hidrat oziroma najpomembnejši vir energije za naš organizem, saj rdeče krvničke v krvi svojo energijo dobijo le iz nje. Sama zase ni tako sladkega okusa, je pa pogosto sestavni del drugih sladkorjev. V glukozo se pretvori prav vsa hrana, ki jo jemo. Bolj počasi se bo pretvarjala hrana z nizkim glikemičnim indeksom, ki jo priporočajo vsem, ki imajo težave s sladkorjem.

Fruktozo najdete v sadju, zelenjavi in medu. Lahko je sama ali vezana z glukozo v obliki saharoze. Največ fruktoze boste našli v jabolkih in hruškah, ki imajo kar dvakrat več fruktoze kot glukoze. Ker je manj prebavljiva od glukoze, je zato s tem sadjem pogosto povezan pojav driske pri otrocih.

Saharoza je najbolj razširjena vrsta vrsta ogljikovih hidratov, ki jo uporabljamo pri vsakodnevni prehrani. Rečemo ji kar namizni sladkor, ki ga največkrat uporabljamo za sladkanje. Je brez barve in vonja, ima sladek okus. V rastlinah je ni veliko, izjema sta sladkorna pesa in sladkorni trs, iz katerih jo tudi pridobivajo.

 

Več iz te kategorije