0 Deljenj 1283 Ogledov
iStock

POZOR! Le ura uporabe družabnih omrežij na dan lahko vpliva na vaše sanje

9. February, 2018 21:30
1283 Ogledov

V reviji Acta Paediatrica so objavili študijo, v kateri je sodelovalo 5,242 kanadskih študentov iz Ontaria, starih od 11 do 20 let. Rezultati kažejo, da je večja uporabe družabnih omrežij povezana z višjo verjetnostjo pomanjkanja spanja.

Raziskovalci so pri udeležencih merili trajanje spanje in ga primerjali s priporočili. Ta se pri 11-letnikih gibljejo med devet in enajst urami spanja na noč, najstniki med 14 in 17 leti potrebujejo od 8 do 10 ur spanja, starejšim od 18 let pa naj bi zadoščalo od 7 do 9 ur spanja. Rezultati niso bilo bili prav razveseljujoči: uporaba družabnih medijev (med katerim so najbolj priljubljeni WhatsApp, Facebook in Snapchat) le eno uro na dan močno vpliva na količino in kakovost spanja.

Več uporabe družabnih medijev še bolj poslabša spanec

Le 36,4 % vprašanih je doseglo ali celo preseglo priporočeno trajanje spanja, torej je velika večina ljudi spala bistveno manj, kot bi morala. Skoraj tri četrtine (73,4 %) anketiranih dijakov je poročalo, da uporabljajo družabne medije vsaj eno uro na dan. Tisti, ki jih uporabljajo še bolj, tudi bolj trpijo za posledicami pomanjkanja kakovostnega nočnega počitka.

Tisti, ki so uporabljali družabna omrežja vsaj eno uro na dan, so 1,82-krat pogosteje slabše spali v primerjavi s tistimi, ki jih niso. Če se je uporaba družabnih medijev dvignila na 5 ur, pa je verjetnost slabega spanca za kar 2,98-krat višja.

Vendar je treba opozoriti, da se je raziskava osredotočila le na mlade. Ti imajo v primerjavi z odraslimi čez dan manj priložnosti za družabna omrežja, saj so čez dan pri pouku. Odrasli s pisarniškim delom preživijo bistveno več časa pred zasloni, zato so morda še bolj podvrženi posledicam uporabe tovrstnih omrežij.

Sicer ni povsem jasno, ali motnje spanja povzročajo računalniki ali le družabna omrežja. Danes namreč vemo, da denimo uporaba telefona pred spanjem zmoti izločanje melatonina. Tako boste že zgolj z gledanjem v zaslon ostali brez ene ure na noč.

Pomanjkanje spanja slabo vpliva na duševno zdravje. Če ste v zadnjem času bolj razdražljivi in morda celo depresivni, se začnite izogibati zaslonom in se pred spanjem raje sproščajte na drugačen način.

Več iz te kategorije