0 Deljenj 2147 Ogledov
iStock

Pazite na rok trajanja zdravil v domači lekarni

16. February, 2018 6:30
2147 Ogledov

Ob zdravilih, ki jih ljudje uporabljajo za predpisano terapijo, bi moralo vsako gospodinjstvo imeti še omarico za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav in simptomov, kot so manjše ureznine, opekline, povišana telesna temperatura, bolečine v žrelu, kašelj, zamašen nos in podobno. Statistike namreč kažejo, da se največ nezgod zgodi prav v domačem okolju, zato je treba imeti vedno pri roki tudi obliže, hladilne kreme, povoje in sredstva proti bolečinam

Posvetujte se z zdravnikom ali farmacevtom

Če niste zadnjih let preživeli na samotnem otoku, odrezani od televizijskih programov, potem najbrž že sami veste, da se je pred nakupom zdravil vedno treba posvetovati z zdravniki in farmacevti glede stranskih učinkov in kontraindikacij, morebitnih sorodnih učinkovin v različnih zdravilih in podobno. Zelo pomembno se je tudi pozanimati o hranjenju posameznega zdravila.

Uporaba nepravilno hranjenih zdravil lahko ima za posledico manj učinkovito zdravljenje, lahko pa je za zdravje celo škodljiva. Tako je kar nekaj tipov zdravil uporabnih do obdobja veljavnosti izključno, če jih pravilno hranite. Priporočljivo jih je hraniti na enem mestu, saj bomo tako videli, katero zdravilo še imamo in katero res potrebujemo, preden jih naročimo pri zdravniku. Zdravila, ki so bila predpisana na recept, ločimo za vsakega družinskega člana posebej in jih hranite v originalni embalaži, da ne bi prišlo do zamenjave.

Previdno z roki trajanja

Nekatera zdravila pa imajo močno omejen rok trajanja, ko jih enkrat odprete. To zlasti velja za razne očesne kapljice, rastlinske sirupe, probiotike in podobno. Vsak sirup proti kašlju načeloma ni več uporaben več kot mesec dni po odprtju in ga je treba zavreči. Poleg zdravil, ki jim je potekel rok uporabe, moramo iz domače lekarne izločiti tudi zdravila, ki so spremenila svoj videz. Svetloba, visoka temperatura in vlaga pospešujejo kvarjenje zdravil. Če bodo tablete spremenile barvo, bodo bolj drobljive, če se bodo kapsule zmehčale ali tekočine vidno zgostile, jih zavrzite.

Odpadna zdravila spadajo med nevarne odpadke, zato jih ne smemo odlagati med običajne gospodinjske odpadke. Odpadna zdravila lahko oddate izvajalcem javne službe v zbirnih centrih, zbiralcem odpadnih zdravil ob kampanjah prepuščanja odpadnih zdravil, specializiranim trgovinam ali jih vrnite v lekarne.

Kaj naj imam v domači lekarni?

1. Osnovni komplet prve pomoči:
obliži v različnih velikostih, sterilni obkladki in gaze različnih velikosti, povoji različnih širin in dolžin, škarje, univerzalni antiseptik za razkuževanje ran, hladilne kreme za opekline in sredstva za celjenje ran (še posebej če imate otroke).

 

2. Ob lažjih obolenjih boste potrebovali:
kakovosten termometer, zdravila za zbijanje vročine (za otroke v obliki svečk ali sirupa), zdravila za lajšanje bolečin, medicinsko oglje za lajšanje prebavnih motenj in elektrolite za rehidracijo. Poleti so nepogrešljivi še repelenti proti žuželkam in kreme za lajšanje srbečice zaradi pikov. Ko se bodo začele spomladanske alergije, se ne pozabite opremiti s kapljicami ali sprejem za lajšanje rinitisa.

3. Ostalo po potrebi:
če ste nagnjeni k pogostim izbruhom virusa Herplex simplex, imejte pri roki mazilo. Ob alergijskih reakcijah na pike žuželk imejte imate v svoji domači lekarni antihistaminik. Preostalo naj bodo zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik in jih morate jemati strogo v skladu z navodili.

Več iz te kategorije