0 Deljenj 918 Ogledov
iStock

Otroci slabše spijo zaradi večernega igranja na mobitelu

25. April, 2018 15:00
918 Ogledov

Otroci, ki se bojijo teme, pogosto spijo s prižgano lučjo. Kljub temu da večina staršev v tem ne vidi problema, pa znanstveniki pravijo, da učinki niso tako zanemarljivi. Močna umetna svetloba, ki vključuje mobitele, zaustavlja proizvajanje melatonina. Z raziskavo na ameriški Univerzi Colorado so dokazali, da izpostavljenost predšolskih otrok močni svetlobi pred spanjem škodi proizvodnji melatonina. Ta hormon je zadolžen za reguliranje notranjega časovnega organizma, ki nam sporoča, ali smo utrujeni ali lačni. Pomemben pa je tudi kot borec proti prostim radikalom v telesu, s čimer nas ščiti pred kardiovaskularnimi boleznimi.

V omenjeni študiji so otroci, stari od tri do pet let, bili eno uro pred spanjem izpostavljeni močni svetlobi. Proizvodnja melatonina se je prekinila po desetih minutah in stanje je ostalo enako še eno uro po tem, ko se je luč ugasnila. Znanstveniki zaključujejo, da to lahko uniči kakovost spanja in povzroči tudi dolgoročne probleme.

Drugo raziskavo so izvedli na otrocih, starih od 9 do 16 let. Prvi zaključek je bil, da močna umetna svetloba bolj vpliva na mlajše otroke. Anketirance so razdelili v tri skupine in jih izpostavili trem različnim svetlobam.

Zatemnjena svetloba je zmanjšala proizvodnjo melatonina za devet odstotkov, zmerna svetloba za 26 in močna za 37 odstotkov pri mlajših otrocih. Pri starejših so bili rezultati boljši.

Znanstveniki opozarjajo na nevarnost uporabe pametnih telefonov in tablic pri najmlajših otrocih, saj jim uničujejo dnevni ritem, poleg tega pa so izpostavljeni močni svetlobi na obrazu pred spanjem. V najslabšem možnem scenariju lahko dolgoročna izpostavljenost tej svetlobi pred spanjem povzroči depresijo, piše 24.sata.hr.

Več iz te kategorije