Večina ljudi pozna občutek sramu. Vsakdo ima nekaj primerov, ko se je pred kom ponižal. Tisti, ki so po naravi samozavestni, je osramočenje denimo že padec ali pa prevrnjen kozarec v restavraciji. Sram je za njih nenehna grožnja, je nekaj, za kar jim je mar, še preden se zgodi.
Na delovnem mestu, v trgovini pa tudi med prijatelji obstaja veliko situacij, kjer lahko preprosto gre kaj narobe. To pa je že dovolj za samozavestno osebo, da se začne potiti, pravi ameriška psihoterapevtka Tina Gilbertson, ki piše kolumno za Psychology Today.
Če ste eden tistih, ki vas hitro postane sram, vam lahko nova raziskava pomaga, da zmanjšate neprijeten občutek v situacijah, ki so vam to povzročile. Je zelo enostavno … Postaviti se morate v drug položaj oziroma perspektivo.
Osredotočite se na sebe in ignorirajte čustva drugih
Predstavljajte si, da sodelujete v skupinski razpravi in nekdo drug napačno uporabi besedo. Kako ostro bi obsodili to osebo? Verjetno ne tako močno, kot bi sami sebe.
Oseba, ki se pogrezne v zemljo od sramu, se popolnoma osredotoči sama nase in svojo napako, ko gre kaj narobe. Toliko, da bi šli skozi nekaj, kar strokovnjaki pravijo »zanemarjanje čustev«.
Učinkovit odziv na lastno neprijetno situacijo je, ko vas zajame val sramote, si zamislite, da vse doživljate kot opazovalec. Spomnite se, kako dobri ste do nekoga, ki se je spotaknil na pločniku, nato se obnašajte v skladu s tem, piše 100posto.hr.
Primer, ki ga je navedla psihoterapevtka v svoji kolumni, se odvija na zmenku, ko samozavestni Steve polije malo čaja v trenutku, ko ga ponudi Rebecci. Seveda je ona to opazila. Takrat je pomislil, kako bi bilo, če bi se zgodilo obratno – da bi čaj polila Rebecca. Spoznal je, da to ni tako velika stvar.
Sprememba perspektive daje več zaupanja in ne pusti, da prevlada sram.