Včasih je veljalo, da je treba uživanje jajc čim bolj omejiti. Glavni krivec za to naj bi bila predvsem visoka vsebnost holesterola v jajcih, zato naj bi bila jajca po krivem obdolžena vpliva na nastanek kardiovaskularnih bolezni. Jajčne križarske vojne so se končno končale z ugotovitvijo, da je holesterol pravzaprav ena najbolj pomembnih snovi v našem telesu in uživanje prehrane, v kateri je veliko holesterola, ne vpliva neposredno na količino, ki jo najdete v krvi.
Jajca koristijo vašemu vidu
Tako so se jajca vrnila med zdrava živila, oziroma kot bi jim rekla najpomembnejša imena slovenske nutricionistike: »superživila«. Nekateri pravijo, da so močnejša od mešanice igverja in spiruline, ampak so to zgolj govorice. Zagotovo vemo, da je v jajčnem rumenjaku ogromno luteina in zeaksantina. Ti sestavini pomagata vašemu vidu še bolj od vitaminov v korenju, zato si za zajtrk vsekakor privoščite jajce, saj boste tako zelo prispevali k zdravju svojih oči.
V jajcih najdete nekatere izjemno pomembne esencialne aminokisline, ki jih lahko telo pridobi izključno s hrano. Aminokislina triptofan je odgovorna za tvorbo serotonina, hormona sreče. V njih so tudi številni encimi in minerali (fosfor in kalcij za kosti, železo za kri, jod za delovanje ščitnice ter cink za delovanje imunskega sistema. Imajo veliko lecitina, ki blagodejno vpliva na delovanje možganov in na vaš spomin. Vse to podpira bogat nabor vitaminov A, skupin B, D in E.
77 Pirhov
Ker so jajca postala tako pomembna, se jih je lotila tudi statistika. Tako boste pri Slovenski statističnem uradu izvedeli, da imamo v Sloveniji 1,7 milijona kokoši nesnic. Te vsak dan znesejo približno milijon jajc, zato bi lahko teoretično vsak drugi Slovenec vsak dan pojedel eno jajce. Na leto jih sicer za prehrano na prebivalca potrošimo 178, pri čemer so Slovenci v anketah povedali, da jih neposredno pojedo le okrog 80 na leto.
Veliko svojih jajc Slovenci tudi izvozimo. Z naskokom največji izvozniki naših jajc so Hrvati (to ni prvoaprilska šala), kar je že dolgo časa znano vsem, razen naši zunanji politiki. Na srečo pa imamo kar 77 ljudi s priimkom Pirh, zato z optimizmom zremo v prihodnost.
Če danes še niste pojedli svojega pirha, je še čas.