0 Deljenj 2176 Ogledov

VRT: Najboljši sosedi

2. April, 2018 10:30
2176 Ogledov

Da bo pridelek bolj zdrav in da ga bodo bolezni ter škodljivci manj napadali, priporočamo mešane posevke. To pomeni, da na eni gredi posejemo oziroma posadimo različne vrste zelenjave, cvetlice in zelišča. S tem vrt postane pester, barvit in aromatičen.

Zelenjavni vrt si vsak oblikuje po lastnih željah, a je dobro upoštevati naravne zakonitosti. V naravi nobena rastlinska vrsta nima monopola. Skupaj v sožitju rastejo različne vrste rastlin, in sicer zato, ker se med seboj dopolnjujejo – so dobre sosede. Tako lahko tudi v zelenjavnem vrti skupaj vzgajamo čim več različnih rastlin. Mešani posevki omogočajo koristne medsebojne vplive, dober in bolj zdrav pridelek ter boljši izkoristek gred na vrtu. Zaradi mešanih posevkov se tla manj utrudijo in njihova izraba se izboljša, saj korenine sosednjih rastlin dosežejo različno globino, določene rastline, kot so na primer koruza, sončnica in visok fižol, ščitijo druge rastline v okolici pred mrazom in vetrom. Med drugim je tudi izsuševanje tal manjše, če so rastline s širokimi listi posejane med tiste z ozkimi, pri tem pazimo le, da ozkolistne ne bodo trpele pomanjkanja svetlobe. Tudi tal ni treba prekopavati, saj so vedno pokrita in zaščitena pred soncem in močnim dežjem. Rastlinska odeja omogoča optimalno mikroklimo in optimalno življenje mikroorganizmov v tleh.

Predvsem pa je pomembno, da se pri pravilni izbiri sosed razvije manj škodljivcev in bolezni, s tem pa se zmanjša tudi poraba škropiv in škodljivih sredstev. Rastline izločajo snovi, ki privabijo določene škodljivce, ki se hranijo s temi rastlinami. Če skupaj raste več različnih rastlin, se vonjave premešajo. Škodljivec je zmeden in ne ve, kam naj točno gre, in tako preprečimo njihove napade. Določene rastline izločajo snovi, ki škodljivcem smrdijo in jih odvračajo. Mešani posevki vplivajo tudi na boljši okus rastlin. Kamilica, denimo, izboljša okus zelja.

Sosednje gredice lahko zasadite s kakšnimi cvetlicami. Mešani posevki, ki so morda uspešni v enem vrtu, bodo v drugem manj, in sicer zaradi različne mikroklime, vrste tal, različnih sort vrtnin pa tudi zaradi načina vrtnarjenja, zato je včasih treba večkrat poskusiti, da najdemo res dobro kombinacijo.

Več iz te kategorije