Čebele so ene najkoristnejših organizmov v našem vrtu. Skrbijo za opraševanje rastlin, zato je pomembno, da jih privabimo v vrt. To pa lahko na najbolj preprost način naredimo z rastlinami, ki jim nudijo pašo – imenujemo jih medovite rastline.
Z naravo se po zimi prebudijo tudi čebele. Pojavita se paša na divji češnji (Prunus avium) in regratu (Traxacum officinale), ki sta prvi bolj prepoznavni medoviti rastlini za zgodnjo spomladansko pašo. V panjih je v tem času že precej zalege in moč čebelje družine raste sorazmerno z razvojem rastlin v naravi. Z vedno večjo ozaveščenostjo ljudi o pomenu ohranjanja čebel in željo čebelarjev o večji čebelji paši je povezano tudi spodbujanje rasti medovitih rastlin.
Tudi če imamo majhen vrt, v katerem ni prostora za medovita drevesa, lahko čebelam pomagamo s pravilno zasnovo nasadov s trajnicami in zelišči. Med njimi jih je veliko, ki medijo, najprimernejša kombinacija rastlin pa je takšna, ki praktično ves čas cveti – od zgodnje pomladi do pozne jeseni. Medovite trajnice pa so tiste, katerih cvetovi dajejo čebelam medičino ali cvetni prah, nekatere pa oboje. Medičina ali nektar jim služi kot vir energije za fizične aktivnosti, delno prebavljen pelod (cvetni prah) pa je glavni vir beljakovin za zalego oziroma razvijajoče se ličinke.
Ene najbolj uporabnih rastlin na vrtu so medovita zelišča in dišavnice, saj jih lahko sadimo praktično kjer koli, dobro se kombinirajo tako z vrtninami kot okrasnimi rastlinami. Medovita zelišča lahko sadimo v mešanih posevkih med vrtnine, odlično pa se obnesejo tudi kot del okrasnega vrta. Še posebno bazilika, žajbelj, sivka in materina dušica so prava dišeča popestritev na okrasnem vrtu, pa naj bo to med vrtnicami, na gredicah s trajnicami ali kot del okrasnih zasaditev v posodah.
Od tujerodnih rastlin so za čebele zanimive predvsem zlata rozga (Solidago canadensis), orjaška zlata rozga (Solidago gigantea), žlezava nedotika (Impatiens glandulifera), amorfa (Amorpha fruticosa), pelinolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) in japonski dresnik (Fallopia japonica). Na voljo pa imamo tudi različne medovite rastline, ki niso trajnice, ampak enoletne ali dvoletne rastline. Sejemo lahko facelijo, karnatko in druge detelje.
(iz tiskane izdaje Škandal24)