Vedno več strokovnjakov s področja medicine verjame, da je terapija z živalmi koristna za otroke, za bolne, stare in onemogle. Ljubljenčki pa so lahko že s svojo prisotnostjo v veliko pomoč pri osamljenosti, depresiji ali stresu.
Med ljudmi in živalmi se pogosto vzpostavi zelo močna vez in ljudje svoje hišne ljubljenčke pogosto obravnavajo kot enakopravne člane družine. Ta vez je tudi eden od temeljev terapij, ki jih izvajajo v mnogih bolnišnicah, domovih in šolah. Za terapijo so primerne različne živalske vrste.
Znanstveniki so proučevali vpliv mačk, psov, hrčkov, ptičev in zlatih ribic na ljudi, ki trpijo zaradi duševnih bolezni. Vse male živali so vzbujale občutke brezpogojne ljubezni in podpore, blažile so njihove strahove, osamljenost in žalost. Ljubljenčki namreč ne obsojajo, sprejemajo in podpirajo brezpogojno, česar ljudje v stiski pogosto ne dobivajo od družine ali družbe.
Ena od prednosti je na primer tudi ta, da lahko hišni ljubljenčki pomagajo izboljšati počutje lastnikov ob družabni zavrnitvi. Čeprav živali, s katerimi delimo življenje, zapolnijo socialne in čustvene potrebe podobno, jih ne popolnoma enako kot človeška družba, ki jo vsi do neke mere potrebujemo.
(iz tiskane izdaje Škandal24)
POŠLJITE SLIKO IN OBJAVITE SVOJEGA LJUBLJENČKA: [email protected]