0 Deljenj 1238 Ogledov
iStock

Med cvetenjem se pojavi največ alergij

12. May, 2018 20:30
1238 Ogledov

Veliko je rastlin, ki povzročajo razne alergije. Vzroki so lahko različni, bodisi cvetni prah, neposredni stik rastline s kožo, dišavne vonjave bodisi žuželke, ki oprašujejo rastline. Dišeče rastline povzročajo težave osebam z astmo in bronhialno prevzdražljivostjo, tisti, ki so alergični na pike žuželk, pa lahko doživijo preobčutljivost že samo ob stiku z rastlino.

Tiste okrasne rastline in vrtnine, ki so brez alergenskih lastnosti, samo kemično dražijo kožo.

Astma, vnete oči in alergijski nahod

Na vrtu in travnikih se srečamo tudi z alergenim cvetnim prahom rastlin, ki ga prinaša veter. Med temi rastlinami lahko najdemo lesko, jelšo, brezo, bukev in iglavce pa tudi trave. Med pleveli povzročajo alergije trpotec, kislica, divji petelin, ščir … Alergeno delujeta tudi cvetni prah in vonj oljke, španskega bezga in jesena. Na sam vrt ali njegovo bližino pa ne priporočajo saditi vrbe in topola.

Izogibajte se alergenom

Pomembno je, da se najprej pozanimate o času cvetenja rastlin (leska, ambrozija, topol, jesen, platana, jelša, hrast, breza, trave, trpotec in pravi kostanj), pelod katerih povzroča alergijo. Ravnajte se po pelodnem koledarju. Simptome lahko preprečite tudi z uporabo kromoglicinske kisline v obliki nosnih in očesnih kapljic. Uporabljati jih začnite še pred začetkom sezone cvetenja in ob redni uporabi cvetnega prahu sploh ne boste opazili.

Hitra pomoč

V lekarnah ponujajo veliko izdelkov, s katerimi si lahko lajšate težave. Najbolj pogosta je fiziološka raztopina v obliki kapljic ali zpršila. Obstajajo tudi oljna razpršila, ki sluznico vlažijo in istočasno izpirajo alergene. Z njimi tako olajšate dihanje in umirite kihanje. Prav tako so na voljo tudi razpršila, ki v nosu ustvarjajo posebno plast, ki nase veže alergene ter ustavlja kihanje in izcedek iz nosu ter varuje pred srbenjem oči.

Nujno je treba zdraviti seneni nahod

Nezdravljen seneni nahod širi alergijski spekter. Če se ga lotimo pravočasno, telo naučimo, da se na določene alergene sploh ne odzove. V nasprotnem primeru, če ga ne zdravimo, se lahko prestavi z nosu na pljuča, kar povzroča kronični kašelj in alergijsko astmo.

Rastline, ki ne povzročajo alergij in draženja

Alergij in draženja niso opazili pri rastlinah, ki jih oprašuje veter: pri hortenzijah, kamelijah, forzicijah in hibiskusu. Prav tako jih ni pri mačehah, petunjah ter begonjah. Povsem varni ste pred alergijami pri zajčkih, dalijah, potonikah, zvončnicah, sivki in rožmarinu, povsem varna sta tudi žajbelj in timijan.

 

Več iz te kategorije