0 Deljenj 1394 Ogledov

Kakšne so zdravstvene posledice za otroke z vegetarijansko prehrano?

26. February, 2018 5:40
1394 Ogledov

Vse več je blogov različnih »etičnih mam«, ki sprožajo razprave o primernosti uvedbe vegetarijanske, veganske in pescetarijanske prehrane za svoje otroke. Nekaterim se zdi tovrsten način prehranjevanja preveč omejen in se sprašujejo, ali ima lahko umik mesa ali celo vseh izdelkov živalskega izvora z otrokovega jedilnika kakšne negativne posledice na otrokove prehranske potrebe in na njegovo rast ter razvoj. Kaj so pokazale raziskave? Ali lahko imajo te prehranske navade kakšne zdravstvene posledice za otroke?

Dobro načrtovana vegetarijanska prehrana je koristna

Živila živalskega izvora so bogata z beljakovinami, maščobnimi kislinami, železom, cinkom, jodom, kalcijem in vitaminoma D in B12. Kljub temu raziskave kažejo, da vegetarijanski otroci rastejo in se razvijajo enako hitro kot tisti, ki jedo meso. Prejmejo pretežno enako količino beljakovin, energije in drugih ključnih hranil, ki jih potrebujejo. Dejstvo je, da so vegetarijanske diete, bogate s sadjem in zelenjavo, žitaricami, stročnicami, semeni in oreščki, zelo koristne. Zagotavljajo zaščito oziroma lajšajo zdravljenje zlasti nekaterih kroničnih bolezni. Ameriško združenje za prehrano navaja: »Dobro načrtovana vegetarijanska prehrana je primerna za posameznike v vseh fazah življenjskega cikla, vključno z nosečnostjo, med dojenjem, v zgodnjem otroštvu in adolescenci, primerna je tudi za športnike.« Velja pa opozoriti, da mora biti tudi vegetarijanska prehrana uravnotežena.

Vegetarijanstvo pomeni odsotnost mesnih jedi (vključno s perutnino in morskimi sadeži) ter izdelkov, ki vsebujejo ta živila. Obstajajo številne različice: nekateri dovoljujejo jajca, mleko, spet drugi v svojo prehrano vključijo morske sadeže. Vegani se izogibajo ​​vsem živalim in živalskim izdelkom. Veliko otrok se rodi v družinah, ki so vegetarijanske zaradi kulturnih, verskih, zdravstvenih, etičnih ali gospodarskih razlogov. V državah z visokim dohodkom so pogostejši etični razlogi, trend vegetarijanstva pa se povečuje.

Boljši odnos do zdrave prehrane

Raziskave torej kažejo, da je lahko tudi vegetarijanska prehrana povsem ustrezna za zdravje otrok. Kot mladostniki imajo vegetarijanci načeloma ustreznejšo razmerje telesne mase in bolj zdrav odnos do prehrane v primerjavi z vsejedci. Polnozrnate žitarice, semena in oreški bodo zagotovili beljakovine, esencialne maščobne kisline, cink in vitamin B.

Otroške prehranske potrebe je možno zagotoviti tako, da meso nadomestite s stročnicami (kot sta soja in leča) v različnih jedeh, od enolončnic do bolonjskih omak. Pri otroških kosilih in prigrizkih si pomagajte z uporabo namazov, kot so humus, arašidna pasta in oreščki. Z mlečnimi izdelki bodo otroci dobili dovolj beljakovin, kalcija, vitamina B12 in drugih  vitaminov skupine B. Železo in vitamin B bodo dobili tudi z jutranjimi kosmiči. Dodajanje sadja ali zelenjave na jedilnik, bogatih z vitaminom C, bo povečalo absorpcijo železa »ne-heme«, torej tistega, ki je na voljo v prehrani rastlinskega izvora in ga telo nekoliko težje absorbira, medtem ko je meso vir železa »heme«.

Veganstvo za otroke je v nekaterih državah preganjano

Veganstvo je z vidika zagotavljanja vseh potrebnih sestavin za rast veliko bolj zahtevno, še posebno pri zagotavljanju B12, joda, kalcija in vitamina D. Prav zato se je v nekaterih državah, tudi v sosednji Italiji, oblikovala iniciativa, ki bi prepovedovala vegansko prehrano za majhne otroke. Glede na nekatere smrtne primere sicer logična reakcija, vendar te nesreče izvirajo predvsem iz nepoznavanja prehranskih potreb in neadekvatnega iskanja nadomestil.

Zato je ključno sporočilo, da je skrbno načrtovana vegetarijanska prehrana za otroka povsem ustrezna in bodo vegetarijanci pravzaprav uživali celo nekoliko več zdravstvenih koristi v primerjavi s tistimi, ki jedo meso.

Več iz te kategorije