0 Deljenj 1163 Ogledov
iStock

Kako dobro otroci prenašajo mraz?

9. December, 2017 5:36
1163 Ogledov

Se še spomnite skandinavskih modrosti, po katerih naj otroci tekajo zunaj neodvisno od vremena? Pri nas naj to vendarle ne bi veljale, saj so se naša telesa nekoliko drugače prilagodila nizkim temperaturam v primerjavi s Skandinavci.

A to pomeni, da z otrokom ne bi smeli na mraz?

Nikakor ne! Prav nasprotno, za vsakega zdravega otroka je zelo koristno, da se vsak dan sprehodi po svežem zraku neodvisno od vremena. To velja tudi za dojenčke, zato niti otrok, ki se rojevajo v jesenskih mesecih ne prikrajšajte za sprehode. Pazite le na to, da so primerno oblečeni in zaščiteni v vozičku. Hkrati ne pretiravajte pri dolžini sprehoda, saj dojenčki zaradi večje telesne površine v primerjavi s telesno maso toploto hitreje izgubljajo.

Vsekakor se izogibajte prostorov z večjimi množicami ljudi, saj nikoli ne veste, kdo prenaša s sabo tudi kakšne bolezni, otroci pa so v obdobju, ko se jim šele postavlja imunski sistem, bolj dovzetni za različne okužbe. Iz istega razloga v zgodnjih letih v času zimskih prehladov poskrbite, da se vašega dojenčka dotikate le vi. Celo bratci in sestrice naj ga v starosti do prvih dveh mesecev čim manj poljubljajo.

Oblecimo jih po principu čebule.

Zaradi oblike naših dihal in izdelanega imunskega sistema nam hladen zrak dejansko ne škodi. Pomembno pa je, da  smo, tako odrasli kot otroci, ob tem primerno oblečeni. Predlagamo uporabo naravnih materialov, recimo bombaž ali volno, saj omogočajo dihanje kože in pri tem odvajajo vlago. Umetni materiali pospešujejo gretje in znojenje, kar je lahko pozimi škodljivo. Najbolje je, če otroka oblečete po principu čebulnih slojev in pri tem uporabite več tanjših plasti oblačil. Ker posamezne plasti tudi bolje zadržujejo zrak, bo tako vašemu otroku veliko bolj toplo in udobno, kot če ga oblečete v le v en debel pulover. Pri plasteh lahko preprosto upravljamo počutje tudi tako, da plast dodamo, če otroka zebe ali jo odvzamemo, če mu postane pretoplo oziroma, ko vstopimo v topel prostor.

Še posebej je treba zaščititi izpostavljene dele. Rokavice in kapa so zato nepogrešljive. Sploh glava je zelo velika površina, skozi katero izgubljamo toploto, zato je kapa praktično obvezen del zimske opreme. Nos in usta pa po potrebi zaščitite s šalom.

 

 

 

Več iz te kategorije