0 Deljenj 6634 Ogledov
iStock

Kaj nas najbolj motivira na delovnem mestu?

10. June, 2018 16:30
6634 Ogledov

Višina plače in delovno mesto nita posebej povezana z zadovoljstvom zaposlenih, še posebno tistih, ki so pravkar zaključili z izobraževanjem. Če denar, položaj in ugled niso prava orodja za motivacijo zaposlenih, kaj je potem?

Po mnenju časnika Forbes znanjski delavci dobro vedo – najbolj motivirajo stalen občutek avtonomije, povezava z drugimi in usposobljenost za delo.

Poudarjajo, da delavec potrebuje občutek svobode glede sprejemanja pomembnih odločitev, povezanih s svojim delom, želi kakovostne odnose s sodelavci in možnost, da res obvlada svoje delo in je lahko pri tem učinkovit. Gre za tri glavne gonilne sile »teorije samodoločenosti«, ki že desetletja trdi, da so prav te povezane s kakovostjo motivacije.

Avtonomija

Zaposleni, ki občutijo veliko svobode, so avtonomni pri odločanju o tem, kaj bodo počeli, kakšne projekte bodo sprejeli in znajo na delovnem mestu preživljati kakovosten čas.
Če daje nadrejeni svojemu delavcu občutek svobode odločanja, se bo delavec počutil bolje kot pri delu s šefom, ki želi večji nadzor.

Odnosi

Visokokakovostni odnosi so pomemben dejavnik sreče. Profesorica poslovnih ved in psihologije Jane Dutton pravi, da obstajajo štirje načini za oblikovanje kakovostnih odnosov na delovnem mestu.

Prvi je spoštljivo vključevanje drugih, s podpiranjem komunikacije in aktivnim poslušanjem. Drugi je vaša pomoč drugi osebi, da uspe, tako da jo vodite, podpirate in prepoznate njena prizadevanja. Tretji je povezan z izgradnjo zaupanja; zanesite se na to, da bo druga oseba uspešno izvedla svoje projekte in druge zaveze. In končno, treba je poskrbeti tudi za zabavo. Igra prikliče pozitivna čustva in je pogosto povezana s kreativnostjo in inovacijami.

Kompetence 

Mojstrstvo je želja posameznika, da se lahko pri svojem delu nenehoma izboljšuje. Psiholog Mihalyi Csikszentmihalyi je za to uporabil izraz »tok« (Flow), ki opisuje optimalno razmerje med dolgčasom (pri opravljanju dela, ki ne predstavlja izziva) in tesnobo (pri nalogah, ki presegajo vaše zmogljivosti).

Kot pravi, je tok duševno stanje, v katerem ljudje čutijo, da so »v coni«, ker se ukvarjajo s stvarmi, ki so jim pomembne in jim predstavljajo ravno pravšnji izziv. Če želite kot menedžerji spodbujati svoje zaposlene, odstranite čim več ovir za njihovo učinkovito delovanje in jim zagotavljati redne povratne informacije o njihovih uspehih in priložnostih za izboljšavo.

Več iz te kategorije