Ste se že vprašali kdaj, zakaj vam je najlažje opraviti »veliko potrebo« doma?
Nekateri ljudje imajo velike probleme uporabljati javna stranišča. Tako jim potovanja predstavljajo velik izziv. Prvi cilj, ko se vrnejo domov, jim je uporabiti domačo straniščno školjko. Ampak za vse to obstaja razlaga…
Znanstveniki pravijo, da je povsem normalno, da domača okolica sprosti ljudi in njihovo črevesje.
Profesor psihologije na Univerzi v Melbournu Nick Halsam pojasnjuje: »Mnogi se počutijo veliko bolje, če lahko gredo na stranišče v poznanem – privatnem – okolju. To je čisto nasprotje temu, kar nekateri doživijo na potovanju – “potniško zaprtje”«.«
Dodaja, da se to dogaja ljudem, ki jim je nelagodno uporabljati tuje sanitarije, ali pa ker so med potovanjem jedli hrano, ki menja sestavo mikrobov v črevesju.
Med raziskavo na ameriški univerzi v Utahu, izvedeno na mormonskih misionarjih, so ugotovili, da se večina vseh omenjenih zaprtij dogaja ljudem, ki potujejo v tujino.
Jack Gilbert, profesor kirurgije na Univerzi v Chicagu, je za ameriški The Atlantic povedal, da ko se vračamo domov se med vsemi spremembami, ki se dogajajo v telesu, sprošča tudi adrenalin in energija. Poleg vsega pa se lahko spremeni tudi naš spalni vzorec. Vsi ti dejavniki lahko vplivajo na hitrost, s katero se hrana premika po črevesju.
Torej domače okolje, ki ga poznamo, lahko pomaga, da se hrana bolj tekoče premika po črevesju. Profesor Gilbert pravi: »Poznana okolica vam omogoča, da lahko sprostite zavore, zaradi katerih niste mogli opraviti potrebe.«