0 Deljenj 9215 Ogledov
iStock

Čudežna rastlina, ki zdravi … praktično vse

3. December, 2017 20:00
9215 Ogledov

Ena najbolj zdravilnih rastlin, ki raste na naših koncih, ima veliko ljudskih imen:  arman, jermanec, kačjek, korancelj, krvavnik, škorocelj, zavrelec, zobci, rmenček, purečjak … Večino teh imen je dobila prav zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti. Uradno jo poznamo pod imenom navadni rman, najdemo pa jo praktično na vseh travnikih in kolovozih.

Latinsko ime Achillea millefolium je rman dobil po starogrškem mitološkem junaku Ahilu, ki naj bi s tinkturo iz rmana zdravil rane svojih vojščakov. V Iliadi ga boste sicer zaman iskali, zato pa zagotovo drži drugi del imena »tisočerolistni«, ki se nanaša na zgradbo listov, ki so videti kot mnogoteri drobni listki.

Zaradi eteričnih olj in drugih učinkovin, ki jih vsebuje, se navadni rman na podlagi dolgotrajnih izkušenj pogosto uporablja kot tradicionalno ljudsko zdravilo. Izjemno je priljubljen pri lajšanj tegob boleče menstruacije, sicer pa ga splošno uporabljajo za blaženje vnetij, znojenja ter ustavljanje krvavitev. Olajšal vam bo tudi številne prebavne težave, kot so prebavni krči, pomanjkanje apetita in napenjanje.

V zdravilne namene uporabljajte celotno rastlino. Rman lahko nabiramo maja ali junija in potem v avgustu ali septembru, ko ponovno zacveti. Sušimo ga na prostem, na senčnem, zračnem in suhem prostoru.

V preteklosti so ga uporabljali tudi kot zelenjavo za prehrano, njegov izvleček pa za aromo pri varjenju piva. Kot dodatek jedem in predvsem žganim pijačam se uporablja še danes. Če ga nosite s seboj, naj bi budil pogum, pomagal pa naj bi tudi pri ljubezni.

 

Rman lahko uporabite na številne načine

Čaj in poparek

  • Pri prebavnih težavah prelijte dve čajni žlički zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (150 ml), dobro premešajte in pokrito pustite stati 10-15 minut ter nato precedite. Skodelico sveže pripravljenega čaja pijte trikrat do štirikrat dnevno.
  • Čaj pomaga tudi pri vnetju grla, bronhitisu, notranjih krvavitvah, vnetju sluznice želodca in črevesja, vnetju žolčnika in vnetju mehurja.
  • Tako pripravljen čaj lahko uporabite tudi za nego razpokanih rok ali razbolelih prsnih bradavic pri doječih materah.

Zdravilna kopel

  • Pri bolečinah in krčih v predelu medenice pripravite poparek tako, da prelijete 100 g zdravilnega čaja z 1-2 litroma vrele vode, dobro premešate, pustite pokrito stati 20 minut in nato precedite. Sveže pripravljeni poparek dodajte sedeči kopeli.

Rmanovo mazilo

  • V kozarec damo cvetove in liste rmana, jih prelijemo z litrom oljčnega olja ali kokosovo mastjo in pustimo stati 4 tedne na soncu. Olje precedimo in s tem naredimo rmanovo mazilo, tako da olje na vodni kopeli pomešamo s čebeljim voskom v razmerju 2:1.
  • Rmanovo mazilo zdravi spremembe na koži in čisti pore, hkrati pa ga lahko uporabite pri lajšanju tegob bolečih prsnih bradavic in za mazanje suhe kože na rokah. Lahko se uporablja tudi kot sredstvo za masažo in sproščanje mišic. Koristi tudi pri negi dojenčkove ritke, saj pomaga pri preprečevanju ali odstranjevanju pleničnega izpuščaja.

Mast proti hemeroidom

  • 90 g nesoljenega masla ali svinjsko mast dobro segrejemo, dodamo 15 g svežih drobno nasekljanih rmanovih cvetov in 15 g drobno nasekljanih malinovih listov ali ognjiča, na hitro ocvremo, premešamo in odstranimo s plošče. Naslednji dan vse rahlo pogrejemo, stisnemo skozi kuhinjsko krpo in napolnimo mazilo v čiste kozarčke. Hranimo v hladilniku.

Če ste negotovi, se pri rmanovih tradicionalnih zdravilih posvetujte s farmacevtom.

 

Več iz te kategorije