0 Deljenj 1775 Ogledov
iStock

6 čajev za zdravje in užitek

17. December, 2017 11:15
1775 Ogledov

Ko govorimo o priljubljenih zimskih toplih napitkih, je čaj najbrž na vrhu lestvice. Čeprav ima po stari raziskavi Euromonitorja več kot 90 % Slovencev raje kavo od čaja, je zaradi močnih učinkov najbrž spijemo manj. Znano je tudi, da so čaji priljubljeni zaradi svojih zdravilnih lastnosti, saj lajšajo številne tegobe, pa ne le tistih, ki so povezane z gripo in prehladnimi obolenji.

Zdravje se skriva tako v pravih kot tudi zeliščnih in sadnih čajih. Vsak čaj ima namreč nekaj posebnih lastnosti in pri nekaterih se je smiselno držati tudi omejitev glede popite količine. Izbrali smo le nekaj predlogov izmed tisočerih možnosti, s katerimi si boste popestrili zimske dni.

Pravi čaji

Zeleni čaj je nepogrešljiv napitek vseh ljubiteljev čaja.

Med prave čaje uvrščamo vse tiste, ki jih pridobivamo iz grma čajevca (Camellia sinensis). Načeloma jih radi delimo na črne in zelene, vendar obstajata še dve vrsti, in sicer oolong in beli čaj. Vsi čaji torej izvirajo iz iste rastline (podobno kot pri poprih vseh barv), razlika nastane le pri nadaljnji obdelavi, oziroma so za nekatere čaje ustrezni le posamezni deli rastline.

1. Zeleni čaj

Pridobivajo ga tako, da čajne lističe zelo hitro izpostavijo vročini in tako ustavijo fermentacijo, s čimer ohranijo vse naravne sestavine v listih.

Slovi kot superživilo, saj naj bi ščitil pred številnimi boleznimi in celo zaviral posamezne vrste raka. V čaju so močni antioksidanti, ki imajo pozitivne učinke tudi na fizično vzdržljivost, delujejo proti prehitremu staranju in izboljšajo možganske funkcije. Zato se boste po kozarcu zelenega čaja bolje počutili.

2. Črni čaj

Pri črnem čaju so listi polno fermentirani, torej celični sok oksidira ob stiku s kisikom. Ko so listi primerno obarvani in dobijo pravi vonj, fermentacijo zaustavijo. Dlje kot je trajala fermentacija, bolj temen je in vsebuje več kofeina.

Tudi črni čaj ima številne zdravilne lastnosti,  je tudi naraven vir energije in izboljšuje koncentracijo, hkrati pa znižuje stres. Kljub kofeinu ne bo povzročil občutka napetosti, ki ga nekateri občutijo ob pitju kave.

3. Beli čaj

Beli čaj nastane tako, da ročno oberejo popke in dva lista pod njimi, preden rastlina zacveti. Vsebuje antioksidante, ki pomagajo preprečevati številne bolezni in upočasnjujejo staranje celic. Zaradi vsebnosti kofeina je tudi odlično naravno poživilo.

Zeliščni čaji

Metin čaj pomirja in uspava.

Pri zeliščnih čajih pripravimo napitek s poparkom posušenih zelišč. Če boste za pripravo uporabljali zelišča z zdravilnimi lastnostmi, se skoraj pri vsakem najde nekaj koristnega, poleg tega pa boste ob vrhunskem okusu deležni še dodatnih koristi za svoje zdravje. Vendar pozor! Govorimo predvsem o poparkih zelišč, ne o zdrobljenih zeliščih v filter vrečkah, ki izgubijo veliko svojih lastnosti.

4. Metin čaj

Osvežujoč metin čaj pomirja in uspava, zato si ga ob stresnem dnevu le privoščite. Bogat je z vitamini in bo pomagal blažiti prebavne težave. Če ga boste pili po obroku, bo preprečeval težave z razdraženim želodcem in črevesjem. Pomaga pa tudi lajšati kašelj ob prehladu, bolečine v grlu, poznan je tudi po odpravi slabega zadaha.

5. Ingverjev čaj

Ingverjev čaj pripravimo tako, da 2 ali 3 cm korenine narežemo na kose in uporabimo liter vrele vode. Ima nekoliko pekoč, zelo značilen okus. Čaj vas bo napolnil z energijo, saj poživlja telo in duha.

Zaradi svojih protivnetnih lastnosti koristi pri gripi, prehladu ali ob vnetju sinusov. Dobrodejno deluje tudi ob težavah s prebavo, kot so napihnjenost, vetrovi in driska.

6. Šipkov čaj

Posušeni plodovi šipka imajo prijeten vonj po sadju in kiselkast, malce trpek okus. Zelo bogati so z vitaminom C in tudi z vitaminom B2, pektini, jabolčno in citronsko kislino ter čreslovinami. Zaradi obilja vitamina C ga priporočamo za krepitev odpornosti in ob splošni utrujenosti. Z dodatkom medu in limone se zdravstvene lastnosti šipka še okrepijo, zato so dobri spremljevalci med zdravljenjem bolezni. Je izjemno koristen tudi za lajšanje želodčnih in prebavnih težav, kot je na primer driska.

Več iz te kategorije