0 Deljenj 3512 Ogledov

Smrt v Luki Koper

11. October, 2017 7:27
3512 Ogledov
Sicer zgovorni Mladen Jovičić nesreče ni želel komentirati. Foto: Skandal24

Luka Koper in prvi žerjavist, sindikalist Mladen Jovičić zaradi smrti delavca v kriminalistični preiskavi

KOPER – 30. julija, ko je ura odbila sedem in 11 minut, je v hudi delovni nesreči življenje izgubil bolgarski državljan, delavec makedonskega rodu. Pri raztovarjanju soje je 49-letnega delavca na terminalu sipkih tovorov med čisčenjem skladišča zgrabil grabilnik žerjava. Zaradi hudih poškodb je moški, ki je imel v Sloveniji začasno prebivališče in dovoljenje za delo, umrl na kraju nesreče. Po neuradnih informacijah je grabilnik telo pokojnega presekal na dve polovici. A kako ga je lahko stisnil grabilnik žerjava, ki tehta tudi do pet ton, in naj bi imel vzpostavljen sistem nadzora v kabini žerjava, javnosti ni znano.

Anita Leskovec, predstavnica PU Koper za odnose z javnostmi, je sporočila, da je preiskava še vedno v teku, po nesreči pa so s PU Koper sporočili: “Policija je bila obveščena o delovni nesreči v koprskem pristanišču, v kateri je umrl delavec, 49-letni državljan Bolgarije. Na kraj je prišel inšpektor za preiskovanje pomorskih nesreč, zatem pa še delovni inšpektor.”

Zagotovo je le, da je žerjav upravljal član nadzornega odbora Luke Koper, prvi sindikalist in žerjavist pristanišča Mladen Jovičić, ki smo ga poklicali, a dogodka ni želel komentirati. Slednjega naj bi nesreča izjemno pretresla, po njej je odšel v bolniški stalež, zdaj pa je ponovno na svojem delovnem mestu, kar so potrdili tudi v službi za odnose z javnostmi Luke Koper: “Potrdimo lahko, da je bil v nesreči udeležen naš žerjavist Mladen Jovičič. Nesrečo še vedno preiskujejo inšpektor za preiskovanje pomorskih nesreč, delovni inšpektor in policija pod vodstvom tožilstva, zaključkov o vzrokih in poteku nesreče še nimamo.

Glavni vhod v Luko Koper. Foto: Skandal24

Sum kršitev delovne zakonodaje in kaznivih dejanj?

Kot je za medije povedal odvetnik družine pokojnega delavca Igor Cek, v tem primeru “ne gre le za sume kršitve delovne zakonodaje, ampak tudi za sum kaznivih dejanj”.

Rajnki delavec, ki je za seboj pustil družino, ženo in otroke, ki so z njim živeli v Kopru, je v pristanišču delal kot pogodbenik za koprsko podjetje Konteso s sedežem na Cesti na Markovec 55. Podjetje je registrirano kot d.o.o., in sicer kot organizacija transportnih poslov, in je v solastništvu ustanoviteljev ter direktorjev Igorja Babića in Dušana Tešića. Plačilo za delo, ki ga je garač opravljal in med njim izgubil svoje življenje, je bilo po neuradnih, a zanesljivih informacijah, tri evre in pol na uro.

Zaskrbljujoče razlike med delavci

Kot preostali delavci IPS-ja naj bi tudi ta nesrečnik delal do 12 ur na dan, brez prostega dneva tudi po pol meseca, brez trinajste plače, regresa, nagrad za opravljeno delo, privilegiranega urnika ali bonitet, ki jih redno zaposleni v Luki Koper sicer poznajo. Med prvo in drugo skupino delavcev pa je, o tem se je nekajkrat poročalo, veliko trenj. Pri njihovih sporih, po tem, ko je neki delavec IPS-ja odgovorne obvestil o nevzdržnih razlikah med njimi in zaposlenimi v pristanišču, naj bi se tega delavca zaradi prijave fizično lotili trije zaposleni v pristanišču. Zaradi tega dogodka je v posredovala tudi policija.

Jovičić zasluži do 3500 evrov mesečno

Razjasnimo nekatera ozadja, ki so verjeten vzrok sporov med delavci IPS-ja in zaposlenimi. Mladen Jovičić, denimo, ki je v Luki Koper, d.d., zaposlen od leta 1999, naj bi imel mesečno plačo od 3000 pa vse do 3500 evrov, k temu pa je treba prišteti še bonitete, kot je na primer dodatek za gospodarnost oziroma 13. plača. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da je kot član Nadzornega sveta Luke Koper za uspešno delo v letih 2012, 2013, 2014 in 2015 (za leto 2016 še ni dobil razrešnice) prejel 56.787 evrov.

Tako je razlika med plačo sindikalnega delavca v primerjavi s pokojnikovo ter plačo tistih, ki delajo v Luki Koper pod enakimi pogoji, kot je delal nesrečni pokojnik, skoraj nerazumno velika, saj gre v nekaterih primerih za isto odgovornost in več dela.

Ne pozabimo – pokojnik naj bi delal za borih 3,50 evra na uro.

 

 

Več iz te kategorije