0 Deljenj 4078 Ogledov
V osnovi je šlo za lažno novico, a izziv Sinji kit je bil deležen tako velike pozornosti, da so se začele na družabnih omrežjih pojavljati različne skupine, člani katerih so dejansko izvajali naloge. Foto: facebook

IZ TISKANE IZDAJE: SINJI KIT MORI V SLOVENIJI? Trupli najstnikov našli v razmahu dveh dni

23. December, 2017 10:22
4078 Ogledov

Smrtonosni izziv, imenovan Sinji kit, je med številnimi mladimi v Sloveniji že poznan, saj se je novica o tem k nam razširila iz sosednjih držav in prek družabnih omrežij. Igra izvira iz Rusije in vsebuje do 50 različnih nalog, ki so povezane z različnimi oblikami nasilja. Zadnja naloga je samomor.

Sredi leta so mediji začeli opozarjati na grozljivo spletno igro Sinji kit (Blue Whale Challenge, op.a.). Gre za 50-dnevni izziv, ki se širi med mladimi, tiste pa, ki pridejo do konca, pripelje do samomora. Po spletu so takrat začele krožiti risbe kitov, ob katerih so bila zapisana skrivnostna gesla, kot so #modrikit, #zbudimeob4.20 … S klikom na geslo se je uporabniku odprl svet katere od skupin igralcev modrega kita. Tu se z njim takoj poveže vodja, s katerim si je žrtev najprej dopisovala.

Pod vplivom groženj

Sledile so različne naloge, s katerimi se je preizkušal igralčev pogum. Začetek je bil nedolžen, kot na primer risbica kita na roko. Sledili so vedno hujšimi napotki, kot so rezanje kože na lastnem telesu, ubijanje živali, celodnevno gledanje grozljivk, vse pa je bilo podkrepljeno z grožnjami, da se bodo igralcu glavni pri igri maščevali, če jih ne bo ubogal. Končna naloga je po navadi poziv na samomor. Marskikateri mladi naivnež jo je odigral do konca. Dodajmo še, da naj bi si igro izmisli 21-letni Rus Filip Budejkin, da bi svet očistil »biološkega« odpada, čeprav konkretnih dokazov o tem ni bilo nikoli podanih.

Sinji kiti so poznani po tem, da namenoma nasedejo na obalo.

Našli trupli pogrešanih mladeničev

In zakaj ponovno pišemo o spletni igri, ki je povezana s samopoškodovanjem, nasiljem in ne nazadnje s samomorom? Konec novembra sta Slovenijo namreč pretresla domnevna samomora dveh najstnikov. Zgodila sta se v roku dveh dni, informacij, zakaj je do tragičnega dogodka prišlo, sicer ni, a pregled družabnih omrežij razkriva, da jih ni malo, ki so se prestrašili, in omenjena manipulacija z maldimi človeškimi življenji je tako najbrž prišla tudi v Slovenijo. Zagotovo se še spomnite, da je policija preklicala iskanje 18-letnega Klemena P., saj so pogrešanega našli mrtvega v Levcu. Pokojni mladenič je bil dijak srednje šole za gostinstvo in turizem, po pouku se ni več vrnil domov. Dva dni pozneje so z brežine Soče v Solkanu na prošnjo policije gasilci GE JZGRD Nova Gorica prenesli mrtvega občana do vozila reševalcev novogoriške nujne medicinske pomoči. Kot je bilo pozneje razvidno s spleta, je šlo za truplo komaj 13-letnega Eneja J., ki je bil prav tako pogrešan. Policija o primeru ni želela dati izjav.

Vaš otrok je sprejel izziv. Kaj storiti?

»Ključnega pomena je, da je med starši in otroki vzpostavljeno zaupanje. Starši naj se z otroki pogovarjajo o internetnih vsebinah kot tudi o problematičnih vsebinah (kot je npr. izziv Sinji kit., op.a.). Otroke je treba naučiti, kako varno uporabljati družabna omrežja, spletne strani in različne aplikacije. Pomembno je pravilno nastaviti zasebnost. V primeru, da se otrok dejansko vključi v takšno internetno igro, se je smiselno z njim o tem pogovoriti. Smiselno se je obrniti tudi na strokovno pomoč,« piše portal safe.si, ki ozavešča o varni rabi spleta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje.

IZ TISKANE IZDAJE ŠKANDAL24

 

Več iz te kategorije