0 Deljenj 1443 Ogledov
arhiv Demokracije

Vroče kadrovanje v KPK: Pognali postopek preverjanja, kako je prijava, da Praprotnik ni izpolnjeval pogojev, pristala v arhivu (IV. del)

25. April, 2019 6:57
1443 Ogledov

“Komisija je na podlagi ugotovljenih okoliščin dne 11. 4. 2019 začela s postopkom ponovne obravnave predmetne prijave,” so na naše iskanje odgovorov na vprašanje, ali je leta 2013 prijava, v kateri je anonimni pisec opozarjal, da je bil takratni namestnik predsednika Komisije RS za preprečevanje korupcije (KPK) Rok Praprotnik na funkcijo imenovan, čeprav ni izpolnjeval zahtevanih pogojev, brez obravnave romala v arhiv, odgovorili v KPK.

Spomnimo, o prijavi, katere pisec opozarja, da Praprotnik 7.9.2010, ko ga je takratni predsednik republike Danilo Türk imenoval za namestnika Goranu Klemenčiču, so leta 2013 pisale Slovenske novice, ki se jim je Praprotnik sicer oglasil za pojasnila, a je želel, da vse, kar je dvajset minut govoril, ostane »off the record«. Očitke iz prijave v celoti objavljamo v okvirju.

Zanimivo je, da so v članku Slovenskih novic iz 2013 v takratni KPK, ki jo je vodil Klemenčič, Praprotnik pa je bil eden od namestnikov, zanikali, da bi prijavo prejeli. Leta 2019 pa iz nove sestave komisije sporočajo, da je bila leta 2013 arhivirana. Pojasnili so še: “Komisija je prijavo, ki se nanaša na imenovanje Roka Praprotnika za namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije, prejela dne 26. 2. 2013, v času prejšnjega senata. Iz dokumentacije, s katero razpolaga komisija, ni razvidno, da bi komisija prijavo obravnavala, o prejemu prijave obvestila Urad predsednika RS oziroma odstopila drugemu organu. Predmetna prijava je bila v času prejšnjega senata, skladno s 40. členom Poslovnika Komisije za preprečevanje korupcije, tudi zavržena in arhivirana. Nadalje še pojasnjujemo, da je komisija na podlagi ugotovljenih okoliščin dne 11. 4. 2019, začela s postopkom ponovne obravnave predmetne prijave.

Kaj bodo ugotovili v uradu predsednika republike

Pretekli četrtek smo nov krog vprašanj naslovili tudi na urad predsednika republike, kjer vodijo postopke imenovanj.
Sprašujemo jih: Spoštovani, v zvezi s postopki in kasnejšimi sumi, da je bil nekdanji namestnik predsednika KPK Rok Praprotnik imenovan na položaj, a dejansko pogojev ni izpolnjeval, so nas v KPK napotili na urad predsednika republike, zato prosimo za naslednja pojasnila:
– Ali je KPK uradu predsednika republike kadarkoli poročal o prijavi, o kateri so leta 2013 pisali tudi mediji: Več na povezavi:https://intelligent-chebyshev.65-108-229-32.plesk.page/skandal/vroce-kadrovanje-v-kpk-klemenciceva-komisija-je-dejala-da-dopisa-ni-dobila-stefaneceva-da-je-arhiviran-kdo-laze-iii-del/
– Ali je prijavo oziroma anonimno pismo, v katerem avtor analizira dejstva, ki kažejo, da Praprotnik ob imenovanju ni izpolnjeval razpisnih pogojev (leta 2013 ali prej ali kasneje) prejel tudi urad predsednika? Več na povezavi: https://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/ocitki-praprotnik-v-kpk-brez-potrebnih-delovnih-izkusenj
– Ali je urad predsednika kakorkoli ukrepal?
– Kdo je pristojen za nadzor nad postopki imenovanj v senat KPK, ki jih sicer vodi urad predsednika?
– Kdo je pristojen za revizijo postopkov imenovanj v senat KPK, ki jih sicer vodi urad predsednika?
– Kdo imenuje člane izbirne komisije in ali so za člane predvideni kakršnikoli pogoji?

Na pojasnila še čakamo.

Domnevne nepravilnosti, ki so nepreverjene romale v arhiv

Anonimni prijavitelj je po poročanju Slovenskih novic Praprotniku očital, da 7. septembra 2010, ko ga je takratni predsednik Danilo Türk imenoval za namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije, ni izpolnjeval pogoja za zaposlitev. Za opravljanje te funkcije se zahteva »izobrazba, pridobljena po študijskih programih druge stopnje, ali raven izobrazbe, ki v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, ustreza izobrazbi druge stopnje in najmanj deset let delovnih izkušenj pri opravljanju nalog, za katere je zahtevana ta izobrazba«.

Iz tega sledi, če bi se zaposlil prvi dan po služenju vojaškega roka, bi pogoj delovnih izkušenj izpolnil šele maja ali junija leta 2011, kar je leto po tistem, ko je bil razpis za člane Komisije za preprečevanje korupcije. To je osem mesecev po tem, kot je bil Praprotnik imenovan in ko je že začel delati kot namestnik predsednika na KPK. »Mimogrede, tudi med majem 2001 in septembrom 2010 ni bil vseskozi zaposlen, sploh pa ne na delovnem mestu, za katerega se zahteva diploma s področja politologije, iz česar je tudi diplomiral.« V obrazložitvi pojasnjuje, da je Praprotnik ustrezno izobrazbo pridobil septembra 2000, ko je diplomiral, nato pa je do meseca aprila ali maja 2001 služil vojaški rok. V tem času je sicer pisal za revijo Slovenska vojska, ni pa v tem času opravljal dela, za katerega je zahtevana najmanj diploma. »Rok Praprotnik niti teoretično ne more izpolnjevati pogoja, da bi z diplomo 10 let opravljal delovne naloge, za katere se zahteva diploma, saj pred opravljeno diplomo ni mogel biti zaposlen na delovnem mestu, za katerega se zahteva diploma, po diplomi pa je vsaj do maja 2001 služil vojaški rok, ki ne more šteti med delovne izkušnje, sploh pa ne med tiste, za katere se zahteva diploma.«

Prijavitelj je prepričan, da je bilo imenovanje Praprotnika nezakonito, to pa naj bi vedeli tudi člani izbirne komisije, ki so jo sestavljali Etelka Korpič HorvatSimona HabičKatja FilipčičPolona Kovač in Dušan Kumer ter predlagatelj Danilo Türk. »Ne gre samo za ‘izrazito tveganje korupcije’, ampak kar za očitno koruptivno dejanje z namenom pridobitve premoženjske in nepremoženjske koristi v obliki pridobitve zaposlitve za določen čas.«

Več iz te kategorije