Mors potrjuje: Račun za helikoptrski prevoz, za katerega insajderji trdijo, da je poletel po klientelistični liniji, ni plačan
Račun za polet helikopterja Slovenske vojske v Split 1. avgusta letos še ni poravnan, so 25.9.2019 potrdili na ministrstvu za obrambo, ki ga vodi Karl Erjavec. Pojasnilo Aleša Sile, vodje službe za strateško komuniciranje v okvirju objavljamo v celoti.
Spoštovani,
omenjeni polet še ni plačan in trenutno iščemo rešitev za ta primer. Na vprašanja vam bomo lahko bolj konkretno odgovorili predvidoma v začetku prihodnjega tedna, oziroma v zakonsko določenem roku.
Ob tem bi radi še enkrat opozorili da je Slovenska vojska le izvajalec tovrstnih prevozov, v vseh primerih pa je naročnik UKC Ljubljana, ki helikopterski prevoz naroči na podlagi strokovne presoje zdravnika.
Lep pozdrav,
Aleš Sila
Služba za strateško komuniciranje
Kar pomeni, da v času ministrovanja Karla Erjavca in pod načelnico generalštaba Alenko Ermenc v Slovenski vojski ne ravnajo po načelu skrbnega gospodarja. Let so odobrili, to mora vedno storiti minister ali državni sekretar, zdaj pa iščejo plačnika. Kar je nenavadno tudi z vidika prakse v zdravstvu, pravi naš vir, ki pojasnjuje: “Reševalno vozilo ne gre na teren, razen kadar gre za nujno medicinsko pomoč, dokler ni znan plačnik storitve.” In prav to je pri omenjenem letu najbolj sporno, saj viri trdijo, da je tudi iz dokumentov, ki so nastali pred poletom, razvidno, da ni šlo za nujen prevoz, ampak bi osebo, kot je to tudi sicer v navadi, lahko v UKC Ljubljana lahko prepeljalo reševalno vozilo po cesti.
Helikopter Slovenske vojske je po besedah insajderjev poletel po ukazu ministra Erjavca in formalnem podpisu državnega sekretarja Miloša Bizjaka, na podlagi dogovora, ki izhaja iz klientelističnih povezav, saj je po besedah insajderjev helikopter poletel po osebo iz vplivne družine, ki naj ne bi imela urejenega ustreznega komercialnega zavarovanja za tovrstni prevoz, o čemer smo podrobneje pisali na povezavi, in je bila upravičena do prevoza z reševalnim vozilom po cesti.
Sprva so skušali stroške poleta prevaliti na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki pa je zahtevek zavrnila. Direktor sektorja za informiranje in odnose z javnostmi pri ZZZS Damjan Kos je takrat opisal nepravilnosti, ki jih je vseboval avgustovski zahteveh za plačilo poleta: “ZZZS je prejel 20. 8. 2019 račun za stroške helikopterskega prevoza z dne 1.8.2019 na realciji Ljubljana – Split – Ljubljana v višini 12.056,70 evrov, vendar je plačilo računa zavrnil, saj zanj ne obstaja pravna podlaga. Poudarjamo tudi, da ZZZS ni bil naročnik tega prevoza, temveč smo ugotovili, da je računu Slovenske vojske priložen obrazec ZZZS “Nalog za prevoz”, ki ga je izpolnil UKC Ljubljana (na obrazcu ZZZS, ki se sicer uporablja samo za prevoze v Sloveniji).”
Na Mors so sicer v prvi odziv avgusta zapisali: “Zahtevek za polet je Slovenski vojski poslala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, na katerem je naročnik prevoza UKC Ljubljana kot plačnika prevoza navedel Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).”
Jure Brankovič, za odnose z javnostmi zadolžen v UKC Ljubljana, ki so ga na Mors imelovali “naročnik” tovrstnih prevozov, kar je razvidno iz Silinega pojasnila v zgornjem okvirju pa je v pojasnila, ki smo jih prejeli ta teden, zapisal: “UKC Ljubljana ne izdaja zahtevkov, ker ni plačnik tovrstnih prevozov.”
Uprava za zaščito in reševanje formalno spada v sestavo Mors, kar pomeni, da je za njeno delovanje obejktivno odgovoren minister za obrambo Erjavec. Na včerajšnje vprašanje, kdo bo prevzel odgovornost za polet, za katerega ni plačnika, na Mors sicer niso odgovorili.