Slovenski uradnik ima 10 kvadratnih metrov večjo pisarno kot uradnik v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske.
Velikost garsonjere je od 25 do 35 kvadratnih metrov in sedaj pozor: našim uradnikom je delovni prostor, to je običajno pisarna, dodeljen v višini 22 kvadratnih metrov. Torej bi lahko v te pisarne postavili še bilijard ali ročni nogomet. To pisarniško razkošje je ugotavljalo tudi računsko sodišče, ki je primerjalo velikost pisarn v Sloveniji z ZDA in Združenim kraljestvom.
Vsako leto v zrak 7,6 milijona evrov
V bogatejših Združenih državah Amerike je delovno mesto v juliju 2012 v povprečju znašalo 18,58 kvadratna metra. V Združenem kraljestvu se je v preteklosti zdelo, da imajo uradniki v pisarnah višek prostora, zato so zahtevali racionalizacijo in zmanjševanje delovnega prostora. In res, površina poslovnih prostorov na zaposlenega uradnika se je zmanjšala s 17,1 kvadratnega metra v letu 2006 na 13,2 kvadratna metra v decembru 2011. Navedeno zmanjšanje je vplivalo na doseganje pomembnih prihrankov. Ko so slovenski revizorji primerjali te podatke in jih soočili s slovenskimi številkami, so seveda hitro ugotavljali potencialne rezerve, ki jih ima Republika Slovenija pri izkoriščanju poslovnih prostorov in s tem povezane možne prihranke proračunskih sredstev.
Cerarjeva vlada je pri ravnanju z nepremičninami izrazito neučinkovita in škodljiva. Na eni strani poslovne prostore najema, na drugi strani so državni poslovni prostori prazni. Ob zadnji reviziji Računskega sodišča RS je bilo presežnih poslovnih površin ministrstev za 79.917 kvadratnih metrov, za katere znašajo povprečni letni stroški 8.183.501 evro. Revizorji ocenjujejo, da bi bilo mogoče vsako leto prihraniti vsaj 70 odstotkov tega zneska oziroma 5.728.451 evrov, če bi ministrstva pri zagotavljanju poslovne površine upoštevala ustrezne normative.
To pa še ni vse: v lasti države je tudi najmanj 63.094 kvadratnih metrov poslovnih prostorov, ki jih ne uporablja nihče, ki jih je treba vzdrževati, hkrati pa propadajo in jim pada vrednost. Samo zaradi zmanjševanja vrednosti je država vsako leto še ob 1.892.820 evrov. In račun pod črto: skupaj ima torej država samo zaradi prostorov vsako leto za 7.621.271 evrov stroškov.
Poceni, pa še tega ne plačajo
Tudi to še ni vse. Ministrstvo za obrambo, Ministrstvo za notranje zadeve in vladna stanovanjska komisija so v letu 2015 upravljali z 2515 službenimi stanovanji. V tem času jih je bilo več kot 10 odstotkov nezasedenih, v mnogih so še danes ljudje, ki po pravilniku tam ne bi smeli biti, poleg tega so najemnine nizke. Vendar mnogi še teh ne plačujejo.
Tako je imelo Ministrstvo za obrambo v preteklosti že 992.329 evrov neplačanih najemnin, ob koncu leta 2015, na katero se nanaša revizija računskega sodišča, pa so zapadle neplačane najemnine znašale 396.926 evrov. Temu znesku je treba prišteti še sodne stroške izterjave.
V letu 2014 je bilo dolžnikom poslano 150 opominov pred tožbo. Za več deset tisoč evrov dolga iz najemnin tudi odpišejo. Konec leta 2014 je imela Stanovanjska komisija 279.774 evrov neizterjanih najemnin iz preteklih let, na dan 30. septembra 2015 pa 267.456 evrov. Tudi notranje ministrstvo je imelo ob koncu leta 2 015 za več kot 130 tisoč evrov neplačanih najemnin iz preteklih let.
Vse to morete vedeti, ko boste plačevali davke.
Država noče sistemsko urediti parkiranja avtomobilov javnih in državnih uslužbencev, da lahko krmarijo v kalnem. Vsa ministrstva s svojimi službami namreč razpolagajo kar s 6209 parkirnimi mesti, ki jih zasedajo s službenimi avtomobili ali avtomobili funkcionarjev in uradnikov. Tistih, ki jih določi vodstvo. Šolsko ministrstvo za eno parkirno mesto odšteje kar 256,48 evrov mesečne najemnine (brez DDV), sledi pravosodno ministrstvo z 169,67 evra za parkirno mesto na mesec, policija na Štefanovi v Ljubljani z 163,93 evra za eno parkirno mesto na mesec …