0 Deljenj 1070 Ogledov

IZ TISKANE IZDAJE: Cerarjeva vlada ne obvladuje meje: V Slovenijo 80 odstotkov ilegalcev več

20. February, 2018 12:00
1070 Ogledov

Vlada Mira Cerarja je pri nadzoru državne meje z Republiko Hrvaško očitno pogrnila na celi črti. O tem govorijo številke, ki jih je na spletni objavila slovenska policija. V poročilo so zapisali: »V obdobju od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2017 so policisti na območju Republike Slovenije obravnavali 1.930 ilegalnih prehodov državne meje. Število se je glede na isto obdobje preteklega leta povečalo za 79,7 odstotka.«

Naši viri trdijo, da se je balkanska begunska pot čez BiH znova odprla, čeprav v Sloveniji, ki je prva schengenska država na poti na sever, o tem praktično nihče več ne govori.

Oktobra 2015 si je vladna ekipa Mira Cerarja v soju žarometov ogledala razmere ob meji. Kvote so imele v izletu s predsednikom vse tri vladne stranke; v ekipi so bili zunanji minister Karl Erjavec (DeSUS), obrambna ministrica Andreja Katič (SD) in notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar (SMC). Potem je interes za tematiko upadel, danes policija poroča o enormnem povečanju števila ilegalnih prehodov državne meje.

Veliki pobeg na Hrvaškem
»V prvem februarskem koncu tedna je iz nekega centra na Hrvaškem pobegnilo 250 migrantov. Hrvaški policiji jih je uspelo poloviti le kakšnih deset odstotkov, skoraj večina pa je pobegnila v Slovenijo. Migranti so naučeni, da takoj ko pridejo v Slovenijo, v schengensko območje torej, zaprosijo za azil,« pripoveduje poznavalec. Informacije o veliki paniki, ki naj bi bila zajela tudi slovensko policijo prvi vikend v februarju, med pristojnimi v Sloveniji pa naj bi vladala prava psihoza, smo želeli preveriti pri policiji in na notranjem ministrstvu. Od srede, 7. februarja, do oddaje revije v tisk konec tedna smo zaman čakali pojasnila na enajst (statističnih) vprašanj, ki jih v celoti objavljamo v okvirju. »Odgovore na vaša vprašanja, ki se nanašajo na delo več organov, vam bomo posredovali v čim krajšem času,« je bilo v petek, 9. februarja, vse, kar so odgovorili z notranjega ministrstva.

Najbolj radikalni v Bosni

Predsednik parlamentarne komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb Branko Grims je opozoril, da v Grčiji za pot v EU čaka še 60 tisoč migrantov

O izjemnem, kar 80-odstotnem povečanju števila ilegalnih prestopov meje v letu 2017 so za zaprtimi vrati razpravljali tudi poslanci Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Predsednik komisije Branko Grims (SDS) meni, da bi moral podatek o 80 odstotkih več ilegalnih migracij vse skrbeti. Po njegovem tokrat pri balkanski poti ne gre za organiziran tok migrantov, ampak prihaja do razpršenega toka, ki se mu priključujejo različne kriminalne združbe. Po navedbah pristojnih služb pot od Beograda do Trsta stane 900 evrov, kar pa se po Grimsovih besedah »praviloma plačuje z drogo in se torej razcveta kriminal v vseh oblikah«.

Neugoden dejavnik, ki vpliva na položaj Slovenije in varnostni položaj v naši državi, je tudi okoli 60.000 ilegalnih migrantov v Grčiji, ki iščejo najrazličnejše poti naprej v EU. Grims je dodal še, da se odpira pot proti Bosni, kar je najbolj zaskrbljivo, saj gredo tam najbolj radikalni posamezniki. Po njegovih navedbah se še dodaten tok odpira preko Srbije, saj so ukrepi na meji z Bolgarijo ostri, na meji z Madžarsko pa migrante ustavlja ograja.

Številke, ki jih v treh dneh ni bilo mogoče pridobiti

Policijo in notranje ministrstvo smo prosili za podatke v zvezi s problematiko ilegalnih prehodov južne meje. V celoti objavljamo vsa vprašanja, na katera pa (še) nismo prejeli odgovorov:

– Ali je bila slovenska policija obveščena o begu večjega števila migrantov od hrvaške policije?
– Koliko ilegalnih prestopov meje iz Republike Hrvaške ste zabeležili v januarju 2018?
– Koliko ilegalnih prestopov meje iz Republike Hrvaške ste doslej zabeležili v februarju 2018?
– Koliko tujcev je januarja 2018 zaprosilo za azil?
– Koliko tujcev je doslej v februarju 2018 zaprosilo za azil?
– Prosimo za podatke o starostni in spolni strukturi oseb iz prejšnjih štirih vprašanj.
– Kje so zgoraj omenjeni ilegalni prestopniki meje nastanjeni?
– Koliko oseb v Sloveniji na dan 7. 2. 2018 čaka na mednarodno zaščito?
– Koliko oseb se na dan 7. 2. 2018 zadržuje v Sloveniji in ima priznano mednarodno zaščito?
– Za koliko oseb, ki so prosilci za azil, policija ne ve, kje se nahajajo?
– Za koliko oseb, ki imajo priznano mednarodno zaščito, policija ne ve, kje se nahajajo?

 

Več iz te kategorije