0 Deljenj 2346 Ogledov

IZ TISKANE IZDAJE: 2TDK – Državno razsipništvo in astronomske plače

13. March, 2018 6:30
2346 Ogledov

Še vedno ni jasno, kako bo država gradila drugi tir, kdaj se bo gradnja začela in kdo jo bo financiral. Medtem lahko pade še neustavni zakon o drugem tiru. Kljub temu pa projektno podjetje 2TDK vztrajno in konstantno požira davkoplačevalski denar.

Vlada s projektom 2. tira še vedno tava v temi. Sodišče še vedno ugotavlja, ali je vlada ravnala protiustavno, ko je vodila referendumsko kampanjo v podporo zakonu in s pomanjkljivimi informacijami zavajala volivce, za zavajanje pa trošila njihov denar. Kljub temu, da niti še ni jasno, kdaj in kako se bo drugi tir sploh začel graditi, niti na kakšen način se bo več kot milijardo evrov drag in le 27 kilometrov dolg železniški odsek financiral, pa se je v podjetje 2TDK steklo že veliko davkoplačevalskega denarja.

Peščica srečnežev, ki so dobili službo v »projektnem podjetju«, imajo astronomske plače, do danes so skupaj zaslužili že skoraj pol milijona evrov. Od lanskega novembra je prvi mož podjetja Metod Dragonja; človeku, ki že od začetka svoje kariere zaseda najbolje plačana delovna mesta, je tudi pri projektu 2. tira padla sekira v med.

Visoki mesečni računi

Ministrstvo za infrastrukturo je 2TDK že nakazalo nekaj manj kot pol milijona evrov.

Ministrstvo za infrastrukturo je od decembra 2016 pa do konca letošnjega januarja projektnemu podjetju 2TDK nakazalo 494.574,20 evrov, poleg tega je podjetje začelo svojo dejavnost z osnovnim kapitalom v višini milijon evrov. Zadnji račun, ki ga je podjetje izstavilo ministrstvu, je bilo 9. februarja v višini 61.822,18 evrov, januarja sta bila približno tako visoka kar dva računa. 30. januarja račun za 67.962,95 evrov in dvajset dni prej račun v višini 72.229,36 evrov.

Mesečna plača: 8,5 tisoč evrov bruto

Nekdanji minister Matej Lahovnik je izračunal, da bo en centimeter (!) »zlatega drugega tira« stal natančno 518 evrov.

Na Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcijo RS za infrastrukturo, smo poslali vprašanje, koliko ima podjetje 2TDK zaposlenih in koliko znaša bruto mesečna plača zaposlenih. »Skupni mesečni strošek projektnega podjetja znaša trenutno cca. 60.000 evrov brez DDV,« odgovarjajo. Ker bolj jasnega vprašanja o plačah ne bi mogli zastaviti, predvidevamo, da so na direkciji vprašanje razumeli in se pod »skupni mesečni strošek« štejejo plače sedmih zaposlenih na 2TDK. Okoli 8,5 tisoč evrov torej stane državo eno delovno mesto v 2TDK. V letošnjem letu, ko bo podjetje prevzelo naloge investitorja projekta, nameravajo zaposliti še dodatnih šest ljudi. Pri trinajstih zaposlenih bodo stroški seveda zrasli in sicer na 100 tisoč evrov mesečno. Da za plače trinajstih ljudi država na letni ravni nameni 1,2 milijona evrov, je kar precej visoka številka, a na ministrstvu niso takšnega mnenja. »Delujemo skrajno racionalno in po načelih strokovne učinkovitosti,« so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.

Kaj počnejo prestižno plačani?

Kdaj se bo gradnja drugega tira dejansko pričela, ni jasno.

Direkcija RS za infrastrukturo pravi: »Trenutno je glavna naloga družbe 2TDK pridobivanje finančnih virov do dokončnega zaprtja finančne konstrukcije.« Dodajajo, da so do danes na dveh razpisih pridobili 153 milijonov evrov, v teku pa je priprava vloge za 80 milijonov nepovratnih sredstev in pogajanje za 300-milijonsko posojilo s strani Evropske investicijske banke. Direkcija je ob tem mnenja, da so plače v primerjavi s pridobljenimi sredstvi sorazmerno nizke. Sorazmerno nizka je tudi povprečna plača Slovenca, če jo postavimo ob bok 8,5 tisoč evrov vrednemu zaposlenemu v podjetju 2TDK.

 

 

Metod Dragonja vedno na najbolj plačanih delovnih mestih

Metod Dragonja ima precej pestro kariero, sedel je na najvišjih stolčkih v gospodarstvu v politiki. Svoj pohod po vrhovih slovenskih institucij in podjetij je začel v Leku kot generalni direktor, nato je 1996 nastopil kot minister za gospodarske dejavnosti. Po treh letih ministrovanja se je vrnil v farmacevtskega giganta kot predsednik uprave. Leta 2008 je Dragonja odšel v Rusijo, kjer je šest let opravljal funkcijo direktorja predstavništva NLB v Moskvi. Danes je poleg vodenja 2TDK, kjer ponovno služi astronomske vsote davkoplačevalskega denarja, tudi član izvršnega odbora v stranki Alenke Bratušek. V njeni vladi, ki se je zaradi nesposobnosti vodstva, kaj hitro sesedla, je bil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, po padcu vlade pa je bil do zagona sesalca davkoplačevalskega denarja, podjetja 2TDK, državni sekretar na ministrstvu za finance.

 

Več iz te kategorije