0 Deljenj 3170 Ogledov

Ekskluzivni posnetki, ki bi jih tožilec Hinko Jenull in učenec Valenčič morala videti

5. February, 2021 6:00
3170 Ogledov

Scenarij je spisan, čeprav je vzdušje v taboru strank, ki so zadnje mesece hotele ustvariti vtis, da se imajo KUL, menda precej turobno. Jasno postaja, da po polomu vlade Marjana Šarca, kjer so že neuspešno sodelovali, nove koalicije ne bodo sestavili, ampak bi, če zrušijo vlado Janeza Janše, ponovno postali tekmeci, saj morajo na volitve. In tudi scenarij, ki je pripravljen, je že povsem predvolilen. Že videno, a tako je, avtor pač ima svoj podpis.

Nov zagon oziroma tolažbo je eden od vrhovnih tožilcev, šlo naj bi za Hinka Jenulla, očeta organizatorja »Tour de Covid« kolesarskih protestov Jaše Jenulla, pretekli petek preko organizatorja KUL-a Gregorja Golobiča vse bolj razglašenemu orkestru, ki ni več KUL, sporočil, da bo v kratkem v javnost »pricurljala« nova obtožnica zoper predsednika vlade, kar bo lahko ponovni izgovor za rušenje vlade sredi epidemije.

Boštjan Valenčič.

Po naših informacijah gre za 15 let staro zadevo »Trenta«, ki se je na tožilstvu izvalila pred kratkim, in pri kateri sta Jenullov učenec tožilec Boštjan Valenčič in preiskovalna sodnica Irena Topolšek več kot sedem let najprej pospeševala, nato pa zavlačevala postopek.

Topolškova in Jenullov učenec sta toliko časa naročala mnenja izvedencev, dokler preko Združenja cenilcev nista našla junakov, ki so zapisali, da je bila nekdanja Tonderjeva domačija (domačini so ji rekli tudi Touderjev dom) na posestvu velikosti 15.600 m2, tik ob obali reke Soče v Zgornji Trenti, ki jo je Janša leta 2005 prodal ob nakupu stanovanja, več vredna leta 1992 kot pa 13 let kasneje!

Primer je obsežneje opisan v prispevku.

Afero sta ob pomoči Nikole Damjanića iz agencije Ninamedia in svetovalca takratnega predsednika republike Boštjana Lajovica, ki je bil v času vlade Alenke Bratušek tudi šef vladnega urada za komuniciranje, skuhala Milenko in Mojca Šetinc Pašek tik pred volitvami leta 2011 ter skušala z njeno pomočjo za predsednika vlade pomagati ustoličiti nekdanjega strankarskega predsednika Bratuškove Zorana Jankovića.

Ker je akcija propadla, je medijske obtožbe pograbil kasnejši “hik” minister Goran Klemenčič in v vlogi predsednika KPK afero napihnil v znano poročilo o premoženjskem stanju, v katerem so obtožbe korupcije zoper Janšo temeljile na izračunu vrednosti posestva po GURS-u.

Krizna vlada je zaradi izstopa Virantove Državljanske liste padla, Bratuškova je slavila, Janšo so poslali v zapor zaradi druge zrežirane afere Patria, državno tožilstvo pa je takoj vložilo še zahtevo za sodno preiskavo prodaje Tonderjeve domačije v Trenti. Načrtovali so še eno hitro obsodbo Janeza Janše v času, ko je prestajal dveletno zaporno kazen, kar bi mu preprečilo tako učinkovito obrambo kot tudi zaprlo možnosti za pogojni odpust iz zapora ali skrajšanje zaporne kazni. Preiskovalna sodnica Irena Topolšek se je z veliko vnemo lotila preiskave, a načrt za hitro sojenje se je sfižil že takoj na začetku, saj je dolgoletni zapriseženi sodni cenilec vrednost posestva, ki ga je Janša prodal podjetju Eurogradnje, realno ocenil blizu vrednosti, kakršna je bila dosežena ob prodaji.

A preiskovalna sodnica z njo ni bila zadovoljna, prav tako ne tožilec Boštjan Valenčič, ki po informacijah s tožilstva deluje neposredno po navodilih Jenulla. Potem je sodnica naročala nove, vse dokler ni našla enega, ki je zapisal, da je bila Tonderjeva domačija leta 2005, v času največjega razcveta nepremičninskega trga takoj po vstopu v Slovenije v EU in v času gospodarske konjukture vredna praktično manj kot leta 1992, ko jo je Janša kupil. Tožilstvo naj bi potem le to zadnjo z vsako logiko skregano cenitev cenilcev iz slovenskega združenja cenilcev, katerega predsednik je nekdanji funkcionar stranke SD, napisalo v obtožnico.

Kuharji tega sodno – tožilskega golaža računajo, da bo s pomočjo dolgotrajnega postopka in pristranskega poročanja osrednjih medijev mogoče vsaj nekaj časa nagajati Janši in vladi ter nervirati njegove koalicijske partnerje, na koncu pa bodo proces tako kot vse podobne peljali tako, da bo zastaral. Takrat bodo kamere poiskale »ustavnega« pravnika Mira Cerarja, ki bo izjavil, da Janši žal ni uspelo dokazati nedolžnosti, ker je postopek zastaral.

Vse od začetka afere, odkar je svetovalec predsednika Turka Boštjan Lajovic peljal na Tonderjevo posestvo prvo ekipo RTVS, mediji vztrajno objavljajo slike podrtije, ki je na mestu treh stavb nastala potem, ko novi lastnik zaradi stečaja ni popravljal streh na objektih in prav tako ni krčil grmovja na travnikih in njivah, ki so se zato zarasli.
V knjigah, pa tudi na spletu, medtem lahko brez težav najdete fotografije Tonderjeve domačije, ki je bila eno najlepših posestev v Zgornji Trenti.
Na spletu tako lahko najdete fotografije vse od leta 1952 naprej:

V knjigi z naslovom »Trenta in Soča; doline, gore in ljudje«, enega najboljših slovenskih krajinskih fotografov Jake Čopa, ki je izšla leta 1996, pa je objavljena tale slika Tonderjeve domačije, posnete v 80 letih prejšnjega stoletja, na kateri se lepo vidi, da jo sestavljajo tri samostojne stavbe (cenilci med drugim eno v celoti spregledajo).

Podobno tudi na teh fotografijah, ki jih najdemo na spletu:
Osrednji mediji pa vedno, kadar poročajo o zadevi Trenta, vztrajno prilagajo fotografije (STA) objekta s propadlo streho, posneto daleč po datumu, ko je bilo posestvo prodano.

Ko je bilo posestvo prodano, je bila na obeh stanovanjskih objektih še streha (na gospodarskem je bila porušena), v obeh sta še vedno stali celo tipični kmečki peči, kar si je skozi ona lahko ogledal vsak sprehajalec, ki je šel mimo po bližnji Soški poti.
Obtožnica zoper predsednika vlade v zadevi Trenta je tako že kak 165 poskus zlorabe državnih institucij za politični obračun z njim. Vsi so propadli, a Jenullovci ne bodo odnehali, dokler nekoč pred zakonom sami ne bodo odgovarjali za zlorabe.

Več iz te kategorije