V nedeljo, 10. novembra, je v Sloveniji odjeknila vest, da nas je v komaj 49. letu starosti zapustil priljubljeni gledališki in televizijskega igralec Jernej Šugman. Usodne so bile posledice srčne kapi, ki ga je zadela med smučanjem. Ob njegovi prezgodnji smrti je vsa Slovenija malodane onemela.
A žal ni bilo prvič, saj smo skozi leta na tragičen in nepričakovan način ostali brez veliko znanih imen, ki se nam bodo na nek način za vedno vtisnila v spomin. Odjeknilo je že na začetku naše samostojnosti. Umor Ivana Krambergerja 7. junija 1992 še vedno buri duhove. V Jurovskem dolu je takratni predsedniški kandidat padel pod strelom. Za uboj so obsodili kmeta Petra Rotarja, ki je v zaporu preživel devet let.
Foto: Škandal24
Smrt najstniškega idola
Leta 1998 je vozilo s petimi dekleti iz priljubljene dekliške skupine Make Up na cesti pri Blagovici nenadoma zavilo na levi pas in trčilo v nasproti vozeči tovornjak. Voznica in sopotnica, Maja Fajdiga in Sanela Smajlović, sta umrli, stari sta bili 20 in 18 let. Septembra 2002 smo ostali brez najstniškega idola; le nekaj mesecev po tem, ko je postal član ene najbolj priljubljenih slovenskih skupin, Bepop, se je 100 metrov pred svojim domom z motorjem smrtno ponesrečil 18-letni Nejc Eazem. Poškodbe so bile prehude, najstnice neutolažljive. Smrtno se je ponesrečila tudi glavna igralka mladinskega Vloga za Emo, Lara Safran (17).
Šugman ni edini, ki ga je izdalo srce
Odpoved srca je bila vzrok številnim smrtim med slovenskimi estradniki. Še kako živ je spomin, ko je med gledališko vajo v Skopju nenadoma odpovedalo srce priznanega režiserja Tomaža Pandurja (53). Za posledicami srčne kapi je umrla televizijska novinarka in urednica Špela Šipek. Poleti 2011 je po koncertu odpovedalo srce priljubljenega pevca Branka Vunjaka – Brendija. Nenadoma je umrl tudi Damjan Cavazza, brat dvojček igralca Sebastijana in sin igralca Borisa. Marca 2009 se je zadušil med spanjem, le dan pred tem pa je praznoval svoj 36. rojstni dan. O okoliščinah njegove smrti se je pojavilo več namigovanj o uživanju drog.
Foto: Škandal24
Umrl pred očmi Slovenije
Trčenje z avtomobilom je bilo leta 2010 usodno za najuspešnejšega slovenskega ekstremnega kolesarja Jureta Robiča. Devet mesecev po njegovi smrti se mu je rodil drugi sin. Dobesedno pred očmi javnosti je v začetku novembra 2009, ko se je sam povzpel na goro Langtang Lirung v nepalski Himalaji, umrl naš vrhunski alpinist Tomaž Humar. Z gore se je zadnjič javil 8. novembra s sporočilom, da si je poškodoval nogo, rebra in hrbtenico ter obtičal na višini 5600 metrov. Po tem se ni več odzival na klice. Truplo so našli šest dni pozneje.
Smrt kosi med junaki belih strmin
V oči bode število slovenskih alpskih smučarjev, ki so svojo življenjsko pot končali prezgodaj. Rok Petrovič je preminil v starosti komaj 27 let. Za dobitnika malega kristalnega globusa v slalomu je bilo usodno potapljanje pri Veli Luki na Korčuli. Na poti z ledenika v Söldnu se je leta 2015 smrtno ponesrečil specialist za tehnične discipline, Drago Grubelnik, ki je slovenijo zastopal na kar treh olimpijskih igrah. Nepričakovana je bila tudi smrt Borisa Strela, prvega Slovenca, ki je osvojil kolajno na SP v alpskem smučanju. Leta 2013 si je sodil sam.