LJUBLJANA – Predsednik vlade Miro Cerar je po prepričanju SDS zlorabil svoj položaj, da je dosegel neizvršitev zakonite odločbe v primeru sirskega begunca Ahmada Šamija. Po oceni poslanca SDS Vinka Gorenaka je s tem Cerar storil kaznivo dejanje, ki ga je treba preganjati. Zato bodo danes vložili ustavno obtožbo proti Cerarju.
Gorenak je na današnji novinarski konferenci opozoril, da je ministrstvo za notranje zadeve v primeru omenjenega begunca izdalo dokončno, pravnomočno in izvršljivo odločbo, po kateri bi moral biti ta v torek deportiran na Hrvaško. “Akt, ki ga je izdalo ministrstvo za notranje zadeve, je akt, ki je izvršljiv. Ne more ga odpraviti nihče več. Ta akt je zakonit in preizkušen tudi na vrhovnem sodišču, sodišču EU in na ustavnem sodišču,” je dodal.
Po njegovem mnenju je Cerar s svojimi izjavami v ponedeljek in torek neposredno posegel v to, da se “zakonita odločba zakonitega organa ne izvrši”. “Predsednik vlade je s tem po našem mnenju naredil dejanje, ki ima vse znake kaznivega dejanja zlorabe položaja,” je dejal.
Kot je pojasnil, je kaznivo dejanje treba preganjati, zato bodo v SDS vložili predlog ustavne obtožbe, da se predsednika razreši. Ob tem ni izključil možnosti vložitve kazenske ovadbe proti Cerarju.
Za to, da predlog ustavne obtožbe pride do ustavnega sodišča, ga mora podpreti vsaj 46 poslancev. Kot je dejal Gorenak, doslej še niso komunicirali z nobeno od političnih strank glede podpore njihovemu predlogu. Na vprašanje, ali predlog SDS vlaga z mislijo na parlamentarne volitve prihodnje leto, je Gorenak odgovoril, da bo Cerar volitve prihodnje leto izgubil tudi brez te obtožbe.
Gorenak je ponovil tudi, da na ilegalen način priti v Slovenijo in zaprositi za azil “sploh ni mogoče, razen če priletiš s padalom”, saj da mora skladno z dublinsko uredbo za azil vsak zaprositi v prvi državi EU, to pa sta denimo Grčija in Hrvaška.
Na potrebo po spremembi teh določb dublinske uredbe so sicer najbolj glasno nevladne organizacije opozarjale ob množičnih migracijah, ki so tekle čez Slovenijo.
Ta naj bi se zgodila v torej zjutraj, a do nje ni prišlo. K ustavitvi postopka je v ponedeljek pozval tudi Cerar, ki je v torek napovedal, da bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje na podlagi 51. člena zakona o tujcih, ki določa, da se tujcu, katerega prebivanje v Sloveniji je v interesu države, lahko izda dovoljenje za začasno prebivanje.