0 Deljenj 2223 Ogledov
iStock

Zakaj vaša izgorelost vpliva tudi na vaše otroke

13. May, 2018 20:00
2223 Ogledov

Izgorelost je stanje psihofizične in čustvene izčrpanosti, ki jo najpogosteje povezujemo s pritiski na delovnem mestu, vendar ni vezana zgolj na to. Gre za posledico dolgotrajnega izčrpavanja svojega telesa, ki ne dobi priložnosti za počitek in obnovo. Izgorelost se kaže v tako drastičnem upadu telesne energije, da nenadoma nismo več sposobni jasno razmišljati in postanemo zelo dovzetni za najrazličnejše motnje, ki jih prej recimo nismo niti opazili.

Raziskave o izgorelosti pri odraslih kažejo, da obstaja povezava med stopnjo stresa, ki jo starši čutijo pri delu in stopnjo stresa, ki ga nato otroci občutijo v šoli. Posebno pomembno je dejstvo, da je najvišja korelacija med materami in njihovimi najstniškimi hčerkami. Stres in tesnoba zaradi denarnih težav so dobri napovedovalci najvišje ravni izgorelosti. Zdi se, da je lahko učinek izgorevanja pravzaprav deden.

Visoke, nenadzorovane ravni stresa, ki vodijo v izgorelost, namreč škodijo tudi našim otrokom, saj smo njihovi vzorniki in se po nas zgledujejo. Nenehno nas opazujejo, kaj govorimo, kaj počnemo in kako se spopadamo s stresom. Pravzaprav je pretirana izpostavljenost stresu ena največjih skrbi glede današnje generacije otrok, ki bodo veliko verjetneje kot odrasli trpeli za izgorelostjo.

Eden od dejavnikov, ki prispevajo k temu je, da imajo slabo razvite mehanizme kljubovanja stresu.

Pri otrocih obstajajo nekatera vedenja, ki so lahko znaki, da so izgoreli

  • Izguba energije in zmanjšano zanimanje za stvari, ki so jim nekoč veliko pomenile,
  • Anksioznost v družbi in v šoli
  • Velikokrat rečejo »to me ne zanima«,»to je brez veze«
  • Zmanjšujejo osebne cilje
  • Zelo slaba koncentracija

Ko čez dan tekamo ali divjamo od opravka do opravka, ker smo navadno pozni, vmes neredno jemo, visimo na telefonih in na elektronskih sporočilih, svojim otrokom sporočamo, da je življenje kaotično. Ko smo v stresu, ne moremo biti prisotni zanje in se težko posvetimo svojim otrokom, če bi ti morda potrebovali pogovor z nami.

Ko si naložimo preveč delovnih nalog in opravkov, obstaja visoka verjetnost, da bomo najbrž prekomerno obremenili tudi šolsko, športno in družabno življenje naših otrok. Nič nenavadnega ni izjava otroka, da se ne more družiti s prijatelji, ker za to preprosto nima časa.

Zato poskušajte svoje otroke na vsak način obvarovati pred pastmi nedosegljive popolnosti, enako naj velja tudi za starše, saj so popolni starši iluzija.

Upoštevajte te tri pomembne stvari, da zmanjšate tveganje za izgorelost:

1. Poskrbite, da imajo cilji svoj konec

Eden od dejavnikov izgorevanja je prepričanje, da stres kroničen in ga ne nikoli konec. Ko bo vaš otrok dokončal projekt ali je sodeloval v šolski športni ekipi poskrbite, da si bo ob doseženem cilju privoščil kakovosten odmor. Tako boste dosegli, da imajo stresne stvari jasno začetno in končno točko, s čimer boste otroku privzgojili občutek, da lahko upravlja svoj stres.

2. Vztrajajte naj otrok skrbi zase in si odpočije

Prepričajte se, da imajo imajo otroci čas tudi z stvari, ki jih počnejo v netekmovalnem duhu. Na njihovem urniku mora biti tudi prostor za dolgčas. Da, to je tisti čas, ki spodbuja kreativnost, inovativnost in sprostitev.

3. Zmanjšajte čas izpostavljenosti ekranom

To vključuje telefon, tablice, televizijo in računalnike. Iz teh namreč otroci prejmejo  zelo visoko stopnjo stimulacije, ki preobremenjuje možgane v razvoju. Čas brez ekranov bo zmanjšal ravni stresnih hormonov, kar bo omogočilo sprostitev.

Ti nasveti veljajo tudi za starše. Če želite preprečiti izčrpanost družine, poskrbite, da boste tudi sami znali počivati in boste znali preživljati čas brez sodobnih tehnologij.

Več iz te kategorije