0 Deljenj 1212 Ogledov
iStock

Z več smejanja do boljšega življenja

29. March, 2018 15:45
1212 Ogledov

V povprečju se odrasli smejejo dvajsetkrat na dan, medtem ko otroci to počnejo do 400-krat na dan. Raziskave so pokazale, da lahko nasmeh pozitivno vpliva na psiho in na človeško telo. Smejanje ob opravljanju raznih dejavnosti olajša delo, ljudje pa tako vložijo manj truda in časa, da dosežejo rezultate. Vas zanima, kdaj lahko smeh deluje kot zdravilo? Preberite te štiri primere.

1. Lahek tek – jogging

Če radi tečete in želite biti pri tem še hitrejši in vzdržljivi, se začnite smejati, ko vas začno boleti noge, je zapisal britanski The Sun.

Znanstveniki iz Univerz Swasea in Ulster so dokazali, da so ljudje v telovadnici, ki se smejijo med tekom na ‘tekaču’ imeli bolj ekonomične gibe. Tudi počutili so se, kot da so vložili manj truda in energije.

2. Spodbuja kreativnost

Če se počutite, kot da imate mentalno blokado, je rešitev smeh.

Raziskave so pokazale, da so študentje, ki so gledali humoristične filme, bili boljši v reševanju mentalnih aritmetičnih nalog. Izkazalo se je tudi, da so srečni zaposleni za 12 odstotkov bolj produktivni kot njihovi nezadovoljni sodelavci.

3. Zmanjšuje stres

Tudi prisiljen smeh zmanjšuje stres pri ljudeh. Raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi v Kansasu, je pokazalo, da tudi neiskren, narejen nasmeh zmanjša utrip srca (to je indikator sprostitve).

Študentje so morali opravljati več zahtevnih nalog ter se zraven smejati, ko so dobili znak. Tisti, ki so se najbolj smejali, so imeli najmanjši utrip srca.

4. Poveča zaupanje

Med drugim naj bi ljudje s smehom dajali signal za zaupanje. To potrjuje raziskava, ki so jo izvedli v Ameriki. Opazili so, da so anketiranci prej kupili stvari od ljudi, ki so se smejali.

Vodje raziskave verjamejo, da smeh zožuje vidno polje. Ljudje imajo vtis, da je pozornost usmerjena samo na njih, piše 24sata.hr.

Več iz te kategorije