Tek se zdi tek eden bolj zdravih športov, sploh ko z zavistjo gledate tekače, ki lahkoto premagujejo teren, na katerem vam že med sprehodom zmanjka sape. Dejansko ima kar nekaj svetlih plati, že zato, ker za tek ne potrebujete posebnih priprav, le superge nadenete in že se aktivni. Tempo določate sami, ste svobodni in vmes meditirate ter zagotovo nabirate tudi kondicijo. Najbrž še pomislili ne bi, da vam tek lahko tudi škodi.
Toda v poročilu, ki so ga pred leti objavili v žurnalu Ameriškega kolidža za kardiologijo, raziskovalci iz Danske pravijo, da si ljudje, ki svoja telesa preveč priganjajo, pravzaprav naredijo več škode kot koristi. Tisti, ki so hitro tekli več kot štiri ure na teden, so imeli enake možnosti za smrt kot tisti, ki so predvsem sedeli in se sploh niso gibali. Znanstveniki so odstranili vplive drugih dejavnikov tveganja, kot so starost, spol, bolezni srca ali sladkorne bolezni, kajenje in zlorabe alkohola, vendar je povezava z višjo smrtnostjo zaradi teka kljub temu ostala.
Tudi pri Livestrong opozarjajo, da je lahko pretiravanje s tekom ali tek z nepravilno obutvijo tvegano. Zato bralce pozivajo, naj se zavejo morebitnih pomanjkljivosti teka in se jih naučijo ublažiti.
Tek ni primeren za hujšanje
Pri polurnem teku skurite manj kot 400 kalorij. To se sliši super in najbrž se vam dobro zdi, da ste tako izgubili kak kilogram. Vendar bo tek spodbudil tudi tisti drugi tek, željo po hrani. Ker ste se pravkar gibali, verjamete, da ste si prigrizek tudi zaslužili. Če ste si na tak način prislužili McDonnaldsov Big Mac, se hitro podajte še na druge pol ure teka, da te količine izničite. Pretiravanje z aerobno vadbo pogosto zanemarja trening za moč, zato bo postalo vaše telo bolj učinkovito pri shranjevanju maščobe.
Izgubljate mišice
Če poskušate pridobiti mišično maso, boste s tekom morda ogrozili svoja prizadevanja. 20 minutni tek, dva ali tri dni v tednu, lahko spodbuja zdravje srca. Če boste tekli preveč, bo vaše telo proizvedlo večje količine hormona kortizola, posledično pade raven testosterona. To povzroči krčenje mišične mase. Vendar če boste takoj po teku, ko je telo še anabolično, pojedli 20 g proteinov, bo telo bolj dovzetno za krepitev mišic. Na ta del ne smete pozabiti.
Tek ne prizanaša sklepom
Kar 40 do 50 odstotkov tekačev letno naj bi med tekom doživeli neko obliko poškodbe. Tekači pogosto tožijo nad bolečinami v pljučih, tekaškim kolenom in bolečo pokostnico. Veliko teh poškodb je mogoče preprečiti z navzkrižnim treniranjem, pravilnim tekom in ustreznimi čevlji, ki ustrezajo vašemu stopalu (ne le prava številka čevlja, zelo pomemben je tudi lok stopala).
Težave s srcem
Preveč teka ima lahko škodljive učinke na srce. Znanstveniki so namreč ugotovili, da imajo tisti, ki aktivno trenirajo vzdržljivostne športe, povečano tveganje za težave z boleznimi srca. Seveda raziskavo dokazujejo, da imajo tisti, ki se več gibljejo, daljšo življenjsko dobo. Zato rešitev ni v tem, da ne bi tekli, ampak je tudi pri športu najboljša zmernost.