0 Deljenj 1441 Ogledov
iStock

Ste pojedli preveč krofov in spili kak kozarček več? Pomagajte si sami!

11. February, 2018 20:15
1441 Ogledov

Če so spomini na veseli december že zbledeli, ste se najbrž v pustnem času znova znašli pred skušnjavam v obliki najrazličnejših ocvrtih dobrot. Rezultat je podoben, saj se po bogatem obroku mnogi pritožujejo nad pekočo zgago ali splošnim občutkom napetosti. Nemški strokovnjaki priporočajo rešitev: sprehod po kosilu ali večerji lahko pospeši prebavo. Alkohol jo upočasni, zato se je najbolje izogniti tako imenovanim digestivom, ki imajo kontra učinek od želenega.

Kaj storiti, ko se preveč najeste?

1. Sprehodite se
Kakršnokoli premikanje po obilnem obroku je najbrž zadnja stvar, ki bi si jo želeli. Kljub temu vam bo najbolj pomagal prav to. Hoja bo pospešila delovanje prebavnega trakta in želodca, s čimer si boste izboljšali prebavo in pospešili absorpcijo hrane. Zato po obilnem obroku le zberite svojo družin ter prijatelje in se odpravite na sprehod po svežem zraku. Še bolje vam bo, če si med hojo nežno masirate predel trebuha s krožnimi gibi okrog vašega popka.

2. Pijte zeliščni čaj
Ahh, pravkar ste se preveč najedli, s skrajnimi močmi odprete pas in lovite sapo. Težavo vam bo olajšala skodelica zeliščnega čaja, ki bo spodbudila prebavo. S kropom za nekaj minut prelijte po žličko kamilice, mete, ingverja, koromača, komarčka, melise ali bazilike in spijte po večjem obroku, da pomirite želodec in preprečite napenjanje.

3. Osvežujoči napitek za jutro potem 
Če ste ob preveliki količini hrane prejšnji večer vase zlili še preveč alkohola, se boste zjutraj zbudil z mačkom od zaradi hrane in pijače. Naslednje jutro boste najbolje začeli z naslednjim napitkom: Vmešajte 1 žlico domačega jabolčnega kisa z 3 dcl tople vode in spijte na prazen želodec. To bo odpravilo stisko v prebavnem traktu, podprlo delovanje jeter, ki se trudijo predelati grehe prejšnje noči, normaliziralo bo prebavne sokove in zmanjšalo napenjanje črevesja.

Se pritožujete, da napitek nima najboljšega okusa? Na take stvari, je treba misliti dan prej, zdaj je prepozno. Okus boste nekoliko omilili, če dodate malo medu, javorjevega ali agavinega sirupa. Če nimate jabolčnega kisa, lahko uporabiti tudi sok bio limone.

4. Jejte kakovostno hrano
Čeprav se vam zdi, da je lepilni trak preko ust edina dobra strategija za preprečevanje  prenajedanja, to ni najbolj praktična rešitev. Kljub temu si lahko po prenajedanju pomagate tudi s pravilno prehrano, ki naj vsebuje zlasti veliko vlaknin in beljakovin. Privoščite si nekaj manjših obrokov s kompleksnimi ogljikovimi hidrati (sadje, zelenjava in polnozrnate žitarice) in pustimi beljakovinami, kot so piščanec (brez kože), ribe, fižol ali oreščki.

5. Pijte veliko vode
Čeprav je pitje vode stari pomočnik pri boju proti jutranjemu mačku, je treba koristne lastnosti hidracije vedno znova izpostavljati. Ker vas alkohol dehidrira, bo pitje veliko vode pomagalo premagati nekaj neprijetnih simptomov mačka, rehidrirali boste svoje telo in izprali nekaj toksinov. Po prekrokani noči spijte nekaj kozarcev filtrirane vode na sobni temperaturi in kmalu se boste bolje počutili.

 

Več iz te kategorije