0 Deljenj 4493 Ogledov
iStock

S temi čaji boste bolje spali

23. December, 2017 20:01
4493 Ogledov

Cimet znižuje raven sladkorja v sladkorju, zato boste z dodatkom cimeta spali kot top. Sladki koren lajša nočno potenje in vročinsko oblivanje. Če vaš mučijo krči v želodcu, dodajte malo ingverja.

Slovenci smo drugi najbolj neprespan narod

Po nekih raziskavah Slovenci sicer zase menimo, da večinoma nimamo težav s spanjem. Sploh moški naj bi spali bolje, čeprav si prav njim raje zgodi, da zaspijo tudi med dnevom. Na drugi strani pa smo spomladi dobili rezultate raziskave, ki je temeljila na empiričnih podatkih meritev uporabe spleta v različnih obdobjih dneva. Po tej raziskavi sodimo med enega najmanj prespanih narodov, saj manj od nas spijo le še Japonci. Le v štirih državah ljudje povprečno spijo manj od osmih ur, Slovenci naj bi tako povprečno za spanje potabili slabih sedem ur in pol. Največ spijo Argentinci, katerih povprečno spanje traja več kot 10 ur.

Seveda je količina spanja povezana s številnimi vzroki. Pogosto nam za vse preprosto zmanjkuje časa, občasno pa imamo težave zaspati zaradi skrbi, stresa in drugih dejavnikov. Ker za vsako bolezen rase rožca, se lahko tudi za boljši spanec zatečete k različnim čajem in začimbam.

Teanin v pravih čajih na sprošča

Najboljše je piti čaje, ki so bogati z aminokislinami in zato delujejo sproščujoče na naš živčni sistem. Zelo učinkovita aminokislina, ki pomirja in obenem spodbuja koncentracijo je L-Teanin. To najdete v vseh različicah pravega čaja, torej v črnem, zelenem in belem. Teanin dokazano spodbuja spanec in zmanjšuje raven stresa, ter celo vpliva na zmanjšanje pojava nočnih mor.

Na seznamu živil za krepitev spanca najdemo tudi kamilico, ki v možganih dviguje raven nevrotransmiterja GABA. Učinek je zato podoben, kot bi vzeli uspavalo. Pripravite ga tako, da prelijete dve žlički kamiličnih cvetov z dvema decilitroma vrele vode. Pustite stati deset minut in precedite ter po želji sladkajte z medom. Če boste ohlajenemu čaju namesto medu dodali žličko cimeta pa dobite izjemno potentno sestavino, ki med drugim pomaga lajšati težave ob sladkorni bolezni, znižuje holesterol, pomaga pri hujšanju in urejanju prebave in vpliva na lepšo kožo, lase in nohte. Ker cimet niža raven sladkorja v krvi, boste še bolj močno zaspali.

Ingver ureja prebavo

Če vas ob nespečnosti muči še prebava, si boste učinkovito pomagali z ingverjem. Pekoče sestavine ingverja, imenovane gingeroli, namreč urejajo prebavo in blažijo siljenje na bruhanje. Ingver je sicer zelo učinkovit pri boju zoper prehladna obolenja ter je odličen za izkašljevanje.

Velikokrat ne moremo spati, ker nam je vroče in nas obliva pot. Proti temu pomaga čaj iz sladkega korena, ki hladi vročična stanja. Deluje protivnetno, krepi in spodbuja nadledvično žlezo, čisti ožilje in znižuje raven holesterola v krvi. Koristi tudi pri izkašljevanju. Pijete ga lahko le krajše obdobje, ker deluje na povišanje krvnega pritiska, zato se mu morajo izogibati nosečnice in ljudje, ki imajo težave s srcem ali ledvicami.

Ne pozabite niti na ostala zelišča. Pisali smo že o metinem čaju, pomaga tudi baldrijan, hmelj, sivka in mnoge druge.

Več iz te kategorije