Verjetno ste slišali za znanstveno podprto teorijo, ki jo imenujejo tudi »lepotna premija«. Ta trdi, da imajo privlačnejši ljudje prednost pri pridobivanju delovnih mest, zaslužijo več denarja in jih na splošno cenijo kot bolj zaupanja vredne, kompetentne in bolj inteligentne. Zdaj pa se je pojavila nova študija, ki so so jo objavili v Journal of Business and Psychology, in je pokazala, da je v premiji za lepoto nekaj več.
Zelo neprivlačni anketiranci so zaslužili najbolje
Raziskovalca Satoshi Kanazawa z londonske šole za ekonomijo in politične znanosti ter Mary Still z Univerze v Massachusettsu sta obdelala podatke iz študije 20.000 Američanov, katerih privlačnost so prvič ocenjevali pri starosti 16 let, nato pa še štirikrat v naslednjih 13 letih.
Rezultati raziskave so pokazali, da »so anketiranci zelo neprijetnega videza vedno zaslužili znatno več kot zgolj neprivlačni anketiranci, pogosto tudi več od tistih povprečnega ali nadpovprečnega videza.« Na podlagi teh ugotovitev sta lahko skoraj ovrgla teorije premije za lepoto, ko pa sta podatke prečistila še glede na učinke zdravja, inteligence in petih osebnostnih dejavnikov, pa je lepotna premija skoraj v celoti izginila.
Neprivlačni ljudje najbrž postanejo boljši strokovnjaki
To sicer ne pomeni, da konvencionalna privlačnost nima svojih prednosti. Vendar rezultati kažejo predvsem na to, da imajo lepi ljudje več drugih zaželenih osebnostnih lastnosti, zaradi katerih so primernejši za neko delovno mesto. »Zdi se, da lepši delavci zaslužijo več, vendar ne zato, ker so lepi, ampak zato, ker so bolj zdravi, bolj inteligentni in imajo bolj primerne osebnostne lastnosti (če uporabimo teorijo velikih pet osebnostnih lastnosti, imajo taki ljudje višje rezultate vestnosti in ekstravertnosti, nižje pri nevrotičnosti),« pravi študija.
Vzorec izjemno neprivlačnih ljudi je bil sicer zelo majhen, zato niso ugotovili, kje bi bil vzrok višjih zaslužkov. Alex Fradera z The British Psychological Study je podal naslednje razmišljanje: »Nekateri zelo neprivlačni so imeli posebno nizko stopnjo osebnostne lastnosti odprtosti, zato so se morda bolj posvetili nekemu specifičnemu področju dela. Sčasoma so ga tako obvladali, da so postali mojstri na svojem področju.«