Vprašanje, ki se vedno zastavi žrtvam nasilja je: »Zakaj ga niste zapustili?« Včasih tudi žrtve same ne razumejo zakaj.
Psiholog Robert Ly Lifton je preučeval začaran krog »pranja možganov« žrtvam družinskega nasilja. Taktike, ki se jih poslužujejo, so podobne tistim, ki se uporabljajo za vojne ujetnike ali pripadnike določenih kultov.
Takšno nasilje se dogaja postopoma:
1. Napad njene osebnosti
Ko želi oseba kontrolirati drugo osebo, napade njeno osebnost. Žrtev začne zmerjati in žaliti z izrazi kot so:
– »Cipa!«
– »Nič nisi vredna!«
– »Ne znaš biti mama!«
– »Grda si, da te nihče ne bi hotel!«
Napadi se zaporedoma dogajajo dneve, tedne, včasih tudi leta. Rezultat tega je, da žrtev postane zmedena in začne dvomiti v vse, v kar sta včasih skupaj verjela.
Ideja »pranja možganov« je, da se uniči staro identiteto žrtve ter nadomesti z novo, takšno, ki sovpada z idejami, vrednotami in prepričanji manipulatorja. Učinki napada na osebnost ponavadi traja tudi potem, ko žrtev ni več izpostavljena neposrednemu nasilju.
2. Vzbujanje krivde
Vzbujanje krivde je učinkovita taktika pri nadzorovanju uma na različne načine. Nadlegovalec lahko kritizira žrtev zaradi majhnih, velikih razlogov ali pa tudi brez razloga.
– »Za to si sama kriva!«
– »Ti si me prisilila v to!«
Nasilnež lahko iz majhne zadeve naredi totalno dramo. Odgovornost za svoja dejanja bo prenesel na žrtev ali pa upravičil svoje obnašanje tako, da jo obdolži.
– »Če ne bi ugovarjala, ne bi potreboval sile.«
Manipulator vzbudi v žrtvi občutek krivde, da je za vse kriva sama, ker se ne strinja z njim in ne izpolnjuje njegovih pričakovanj. Na koncu ji vsili mišljenje, da si takšno ravnanje zasluži.
Ustvarjanje občutka krivde, ponižanja in sramu uničuje samozavest. Takšna oseba začenja verjeti, da je vse kar počne narobe.
3. Izdaja sebe
Ko je žrtev obdana s krivdo in sramom, začne pozabljati na lastne potrebe in se začne napačno odločati. Začne prekinjati stike s svojo družino in prijatelji. Ustvari se popolna izolacija in postane popolnoma odvisna od nasilneža, ki jo je spravil v ta položaj.
4. Prelomna točka
Na tej točki se žrtev ne prepozna več. Verjetno je izgubila stik z realnostjo. Nasilneži uporabljajo tehniko izključevanja, da potisnejo žrtev čez rob. Recimo:
– »Nora si… To se ni nikoli zgodilo!«
– »Paranoična si!«
Žrtev se neprestano sprašuje, kaj je narobe naredila in se počuti kot da je nora, depresivna, občuti tesnobo, pojavljajo pa se še drugi čustveni in fizični simptomi kot je paranoja. Vse to pripelje do močne izčrpanosti, občutka nemoči in brezupnosti.
5. Olajšanje in nova možnost
Ko žrtev enostavno ne more več trpeti takšnega nasilja, manipulator stopi korak nazaj. Postane za kratek trenutek prijazen in pokaže malo ljubezni. Ker je žrtvina samopodoba tako uničena, se ji zdi vsaka prijazna beseda, ali pa samo ponujen kozarec z vodo ogromna gesta.
Vse to pelje zgolj v zmotno upanje, da bo z naslednjim korakom vse boljše.
Ta ekstremna nihanja v odnosu škodujejo duševnemu blagostanju in samozavesti žrtve. To povzroča ogromen stres in tesnobo.
6. Prisiljenost k priznanju
Žrtev je tako zelo hvaležna za trenutke ljubeznivosti med intervali manipulacije in nadlegovanja, da se začne strinjati s kritiko. Prvič v tem dolgotrajnem procesu pranja možganov se je soočila z nasprotjem med manipulacijo in olajšanjem. Žrtev je začela sprejemati vrednote in prepričanja svojega partnerja. Pripravljena je utihniti in molčati v upanju, da doživi kratke trenutke naklonjenosti.
7. Preusmerjanje krivde
Žrtev ne ve, kaj je naredila narobe, ve samo, da je kriva ona. Počuti se krivo za svoj obstoj in za prepričanja, v katera je verjela. To ustvarja v njej veliko praznino in daje moč nasprotni strani, da vzbuja še večji občutek krivde.
8. Zavračanje stare identitete
V tej fazi se je žrtev začela zavedati, da vseeno ni tako slaba in da ni problem samo v njej. Vendar pa je način mišljenja, ki ga ima, še vedno slab. Da se popolnoma osvobodi bi morala v celoti spremeniti ta način. Po celotnem priznanju je proces zavračanja stare identitete zaključen. Sedaj je nasilnež, ki je vse to povzročil, ponudil novo identiteto.
Zavedati se je treba, da se nasilje dogaja v tišini. Zato če ste v podobni situaciji, ne molčite in se obrnite po pomoč.