0 Deljenj 980 Ogledov
iStock

Prihranite denar z japonsko metodo Kakeibo

26. February, 2018 18:17
980 Ogledov

Prejeli ste plačo, a že nekaj dni za tem se borite s tem, kako boste staknili konec s koncem, in vam pri tem nikakor ne uspe ničesar prihraniti. Brez skrbi, vsi smo na istem, če upoštevamo vse redne izdatke od najemnin, stroškov stanovanja, vrtcev, dodamo še kak dodaten račun in tudi denimo občasno še obisk zasebnega zdravnika, ker nočete prej umreti, preden boste prišli na vrsto. Hkrati se raje niti ne pogovarjamo o višini plač. Kljub na videz velikemu problemu obstaja rešitev.

Na pomoč so spet prišli Japonci, ki so s svojimi metodami upravljanja naših življenj že dodobra obogatili naš besedni zaklad. Tokrat se naučite koncepta »Kakeibo«, s katerim boste bolj ekonomično in učinkovito upravljali svoj denar.

Evidentiranje stroškov

Seveda je metoda zelo preprosta in temelji na – evidentiranju in upravljanju stroškov. Še vedno čakamo, da nam bo katera od naših bank ponudila res dober in uporaben koncept upravljanja osebnih financ, do tedaj pa si lahko pomagate s katero od rešitev drugih ponudnikov. Lahko pa si svoje kategorije stroškov zapisujete tudi v zvezek. Glede na »Kakeibo« obstajajo štiri kategorije stroškov.

  1. Preživetje
    Ti vključujejo zgoraj omenjene stroške za najem, plačilo stalnih stroškov in hrano.
  2. Neobvezno
    Druga kategorija vključuje porabo za oblačila, obutev, odhode v restavracije in kavarne ter nakupe raznih pripomočkov.
  3. Kultura
    Kategorija kulture logično vključuje obisk gledališča, kina, koncertov ter različnih športnih prireditev.
  4. Preostalo
    Zadnja kategorija so nujni primeri, kot so nenačrtovani stroški popravila (pokvarjen pomivalni stroj, peč, sesalnik … saj jih poznate!) in tudi darila.

Če vam bo uspelo zgolj popisati vse te kategorije, boste dobili veliko boljši vpogled v vašo porabo. Odkrili boste vzorce, ki jih sicer morda sploh niste zaznali. Takrat boste morda ugotovili, koliko porabite za stvari, ki jih v resnici sploh ne potrebujete.

Namesto vsakodnevne kave in cigaret lahko za deset dni uživate na grškem Krfu.

Vas zanima, kaj pomeni ena kava na dan? No, to: 1,1 evra na dan pomeni več kot 400 evrov letno. Pokadite škatlico cigaret na dan? Dodajte temu dodatnih 1460 evrov letno!

Naenkrat lepe poletne počitnice niso več takšen problem, kajne?

Več iz te kategorije